PolskaIlu z nas płaci "podatek korupcyjny"?

Ilu z nas płaci "podatek korupcyjny"?

Korupcja w Polsce stale się rozszerza, można nawet mówić o występowaniu swoistego "podatku korupcyjnego" - uważa dwie trzecie polskich przedsiębiorców. Jednocześnie, prawie połowa z przedsiębiorców przyznała się do wręczania łapówek. Blisko jednej trzeciej korupcja stwarza coraz większe problemy w prowadzeniu firmy - wynika z raportu przygotowanego na zamówienie Programu Przeciwko Korupcji.

Przygotowany po raz czwarty raport z badań socjologicznych "Opinia publiczna i przedsiębiorcy o korupcji" pokazuje, że na przestrzeni 4 lat liczba osób deklarujących wręczanie łapówek nie uległa wyraźnej zmianie - 14% w 2000 roku i 17% w bieżącym. Wyjątek stanowi kategoria prywatnych przedsiębiorców, wśród których liczba wręczających łapówki wzrosła z 30% w 2000 roku do 48% w bieżącym.

Respondenci najczęściej wręczali łapówki w placówkach służby zdrowia (57% wskazań), policjantom z drogówki (15,5%), w urzędach gminnych, miejskich i powiatowych (5,2%) i przy załatwianiu pracy (4,9 procent).

Nie zmienia się hierarchia dziedzin postrzeganych jako najbardziej skorumpowane: politycy i działacze partyjni, służba zdrowia, urzędy centralne i na czwartym miejscu sądy i prokuratura.

306 ankietowanych właścicieli małych i średnich firm prywatnych uznaje korupcję za problem społeczny większej wagi, niż ogół Polaków. 66 procent uważa, że korupcja w Polsce stale się rozszerza, a blisko 30 procent twierdzi, że stwarza im coraz większe problemy w prowadzeniu firmy. Aż 57% ankietowanych zna osoby biorące łapówki.

Według przedsiębiorców, do korupcji najczęściej dochodzi w urzędach celnych, przy uzyskiwaniu zamówień publicznych, zezwoleń na rozbudowę firmy i rozpoczęcie działalności.

Według autorki badań, doktor Anny Kubiak, o ile wiedza Polaków o korupcji w świecie polityki pochodzi z mediów, to jednak osobiste kontakty ze służbą zdrowia, policją i urzędnikami blisko jednej piątej dorosłych Polaków dają podstawy do stwierdzenia, iż żyjemy w kraju o znacznym poziomie korupcji.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)