Ile wody wypijają urzędnicy z Komisji Europejskiej?
Koniec z abstrakcyjnymi pytaniami zadawanymi przez eurodeputowanych. Parlament Europejski przegłosował właśnie nowe zasady, na jakich europosłowie mogą wysyłać pisemne zapytania do Komisji i Rady Europejskiej. Dzięki temu unijne instytucje nie będą już zawalone setkami bezsensownych kwestii, na które, chcąc nie chcąc, musiały udzielić odpowiedzi - zauważa "Dziennik".
Pomysłowość członków Parlamentu Europejskiego bywa wręcz nieograniczona. Jeden z eurodeputowanych chciał się dowiedzieć, czy Komisja zamierza wydać jakąś dyrektywę, która nakazywałaby produkcję samochodów dla muzułmanów wyposażonych w system GPS wskazujący drogę do Mekki. Inny starał się uzyskać informację o karach finansowych nałożonych na niego przez jeden z hiszpańskich banków. Kolejnego natomiast ciekawiło, ile butelek wody wypijają urzędnicy z Komisji Europejskiej.
Nieskrępowane prawo do wysyłania zapytań sprawiało, że wielu europosłów nie tylko z wyjątkową łatwością wysyłało urzędowe formularze, ale także pytało się o to samo wiele razy albo też powielało kwestie poruszone już wcześniej przez ich kolegów. Tylko w zeszłym roku eurodeputowani skierowali do Komisji 6790 pisemnych zapytań. Szczególną aktywnością wykazało się 10 z nich, którzy skierowali do Komisji aż jedną czwartą z tej liczby.
Tymczasem przeciwnicy regulaminu alarmują, że jest to próba wprowadzenia cenzury i ograniczenia demokracji. Polski eurodeputowany Bogusław Sonik przekonuje, że na podstawie kilku absurdalnych pytań nie powinno się wysnuwać pochopnych wniosków.
Przykładowe pytania:
- Ile butelek wody zostało wypitych przez urzędników z Komisji Europejskiej?
- Co Komisja Europejska zamierza zrobić w sprawie zamieszczania przez firmę Marks & Spencer w jej sklepach luster, które optycznie wyszczuplają kobiety?
- Jaka jest wiedza Komisji na temat rzekomej śmierci Osamy bin Ladena?
- Czy Komisja wyda oświadczenie w sprawie planu przewodniczącego FIFA Seppa Blattera, by ograniczyć liczbę cudzoziemców, którzy mogą grać w drużynach ligowych w państwach członkowskich?
- Co zdaniem Komisji jest ważniejsze: dobro zwierząt czy przestarzałe praktyki religijne takie jak przygotowywanie koszernego mięsa i halal?