Trwa ładowanie...

Ile osób naprawdę zginęło przy murze berlińskim?

Co najmniej 136 osoby zginęły przy murze berlińskim od momentu jego wzniesienia 13 sierpnia 1961 roku do likwidacji w trakcie "jesieni narodów" w ponad 28 lat później - głosi wspólne studium Federalnej Centrali Kształcenia Politycznego, Ośrodka Badań Historycznych w Poczdamie i publicznego radia Deutschlandradio.

Ile osób naprawdę zginęło przy murze berlińskim?Źródło: AFP
daxpet4

W ramach czteroletnich studiów autorzy dokumentu sporządzili dokładne biografie ofiar oraz wyczerpujące opisy incydentów, w których straciły one życie - do czego wykorzystano między innymi akta dawnego NRD-owskiego ministerstwa bezpieczeństwa państwowego (Stasi). Spośród 136 zabitych, ośmiu to żołnierze wschodnioniemieckiej straży granicznej, zastrzeleni przez kolegów-dezerterów lub przez innych uczestników ucieczek.

Większość ofiar muru stanowią młodzi mężczyźni w wieku od 16 do 30 lat, ale lista obejmuje również osiem kobiet i dziewięcioro dzieci.

Według studium, dalsze 252 osoby zmarły w trakcie odpraw na berlińskich przejściach granicznych, w większości z powodu ataków serca.

daxpet4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daxpet4
Więcej tematów