Trwa ładowanie...

Ile osób naprawdę zginęło przy murze berlińskim?

Co najmniej 136 osoby zginęły przy murze berlińskim od momentu jego wzniesienia 13 sierpnia 1961 roku do likwidacji w trakcie "jesieni narodów" w ponad 28 lat później - głosi wspólne studium Federalnej Centrali Kształcenia Politycznego, Ośrodka Badań Historycznych w Poczdamie i publicznego radia Deutschlandradio.

Ile osób naprawdę zginęło przy murze berlińskim?Źródło: AFP
depd2ka
depd2ka

W ramach czteroletnich studiów autorzy dokumentu sporządzili dokładne biografie ofiar oraz wyczerpujące opisy incydentów, w których straciły one życie - do czego wykorzystano między innymi akta dawnego NRD-owskiego ministerstwa bezpieczeństwa państwowego (Stasi). Spośród 136 zabitych, ośmiu to żołnierze wschodnioniemieckiej straży granicznej, zastrzeleni przez kolegów-dezerterów lub przez innych uczestników ucieczek.

Większość ofiar muru stanowią młodzi mężczyźni w wieku od 16 do 30 lat, ale lista obejmuje również osiem kobiet i dziewięcioro dzieci.

Według studium, dalsze 252 osoby zmarły w trakcie odpraw na berlińskich przejściach granicznych, w większości z powodu ataków serca.

depd2ka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
depd2ka
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj