"Ikonka", czyli Internet dla Podlasia
W miejskiej bibliotece w Supraślu koło
Białegostoku otwarto punkt powszechnego dostępu do
Internetu z trzema stanowiskami komputerowymi.
13.11.2003 | aktual.: 13.11.2003 15:51
W ten sposób ruszył w praktyce program "Ikonka", którego celem jest zwiększenie dostępności do Internetu w uboższych częściach kraju. "Ikonka" realizowana jest tylko na Podlasiu, akcji patronuje Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, sprzęt komputerowy funduje firma Microsoft.
"Wybraliśmy Podlasie, bo jest znakomicie przygotowane pod względem łączy komputerowych ale też dlatego, że niedługo ten region będzie wizytówką Unii Europejskiej" - powiedział Adam Piechowicz, prezes koordynującej projekt Fundacji "Nowoczesna Polska".
Równocześnie z punktem w Supraślu, podobne (w każdym są po trzy komputery) zostały otwarte w Sokołach, Wasilkowie, Szepietowie i Sokółce. Kolejne, już od piątku, mają być uruchamiane w Dąbrowie Białostockiej, Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie, Osowcu i Ciechanowcu.
W ciągu kilku miesięcy takie punkty w bibliotekach, ośrodkach kultury lub innych miejscu wskazanym przez gminę, mają powstać w prawie wszystkich podlaskich gminach.
Jak powiedział Piechowicz, tylko w dwóch spośród 118 podlaskich gmin na razie nie ma możliwości technicznych uruchomienia "Ikonki", bo nie ma tam podłączenia do Internetu. Jednym z planowanych rozwiązań jest tam Internet przez łącza satelitarne lub radiowe.
Łączność w takich punktach powszechnego dostępu oparta jest na sieci bezprzewodowej (tzw. hot-spot), dzięki czemu możliwy będzie dostęp do internetu także w obrębie 100-300 metrów od punktu komputerowego, a po użyciu specjalnych wzmacniaczy - także na większej powierzchni. Oznacza to, że w tym miejscu każdy może wejść do Internetu, np. siadając na ławce z laptopem wyposażonym w odpowiednią kartę do łączności.
Gminy same wybierają operatorów internetowych i same opłacają rachunki za użytkowanie łączy. Średnio to ok. 150 zł miesięcznie. Jak powiedział burmistrz Supraśla Wiktor Grygiencz, w tym mieście w zasięgu hot-spota w bibliotece, znajduje się pobliska szkoła i dom kultury. Zapowiedział, że na własny koszt gmina będzie instalować komputery i hot-spoty w innych gminnych bibliotekach.
Punkt powszechnego dostępu w bibliotece w Supraślu będzie czynny w godzinach pracy tej placówki, ale burmistrz zapowiedział, że jeśli będzie taka potrzeba, nawet dłużej.
Jednym z celów "Ikonki" jest też zwiększenie dostępności do zasobów literatury w Polskiej Bibliotece Internetowej. Jak deklarował w Supraślu wiceminister nauki i informatyzacji Wojciech Szewko, do końca roku będzie w zasobach tego portalu 5,5 tys. książek.