Świat"IHT" o stosunkach polsko-niemieckich

"IHT" o stosunkach polsko-niemieckich

Bliskie związki Niemiec z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i budowę Gazociągu Północnego wymienia wychodzący w Europie amerykański dziennik "International Herald Tribune" wśród przyczyn "nacjonalistycznych i antyniemieckich nastrojów w Polsce".

"Polski rząd szczególnie podejrzliwie podchodzi do nowej 'Ostpolitik' Niemiec, usiłującej dotrzeć do Rosji poprzez sieć więzi gospodarczych, społecznych, kulturowych i handlowych, aby zbliżyć ten kraj do Unii Europejskiej" - czytamy w dzienniku, który zamieszcza komentarz na ten temat w związku z poniedziałkową wizytą premiera Jarosława Kaczyńskiego w Berlinie.

"IHT" przywołuje opinię prezesa Centrum Stosunków Międzynarodowych Eugeniusza Smolara, że strategia niemiecka zawiera błędy, bo nie koncentruje się na "wartościach", takich jak prawa człowieka czy wolność prasy.

"Niemcy zignorowały swoich partnerów i zaszkodziły sprawie utworzenia wspólnej unijnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa - cytuje dziennik Smolara. - Pod tym względem patriotyczna, przeznaczona na użytek wewnętrzny retoryka braci Kaczyńskich może być postrzegana jako reakcja na tę politykę".

Zadrą w stosunkach dwustronnych są też według dziennika roszczenia odszkodowawcze niemieckich wypędzonych oraz wystawa "Wymuszone drogi. Ucieczka i wypędzenie w Europie XX wieku", zorganizowana w Berlinie z inicjatywy przewodniczącej niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach.

Zdaniem gazety obie strony zdają sobie sprawę z potrzeby poprawy stosunków.

"Chcemy nowego startu - przytacza "IHT" słowa szefa komisji spraw zagranicznych Bundestagu Ruprechta Polenza. - Mamy wiele wspólnych interesów, zwłaszcza w sferze tworzenia nowej polityki wobec naszych wschodnich sąsiadów, w tym Ukrainy i Mołdawii".

Jak podkreśla dziennik, także polscy urzędnicy przyznają, że jeśli chcą mieć w Unii Europejskiej wpływ na sprawy związane z bezpieczeństwem energetycznym, Rosja i Ukrainą, muszą mieć dużo bliższą więź z Niemcami. "Potrzebujemy dialogu z Berlinem, aby uwzględniał on nasze interesy i obawy" - cytuje "IHT" przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Pawła Zalewskiego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)