ŚwiatIdzie deszcz - owady tracą ochotę na amory

Idzie deszcz - owady tracą ochotę na amory

Kiedy spada ciśnienie atmosferyczne, co może zwiastować zmiany pogody, owady z kilku gatunków stają się bardziej powściągliwe, jeśli chodzi o zaloty. Pomaga im to bezpiecznie przetrwać silny wiatr czy deszcz - informuje "PLOS ONE".

Idzie deszcz - owady tracą ochotę na amory
Źródło zdjęć: © WP.PL | Internauta Edyta Krosno

Zachowaniami rozrodczymi w świecie owadów rządzą feromony, czyli substancje chemiczne wydzielane przez zwierzęta, służące do przywabiania płci przeciwnej. Większość feromonów to substancje lotne, które wywołują reakcję nawet w minimalnym stężeniu. Feromony płciowe ćmy pawicy samce wyczuwają nawet z odległości 3 km!

Naukowcy obserwowali reakcje samców chrząszczy spokrewnionych ze stonką, ćmy z rodziny sówkowatych i mszyc - na feromony samic, przy różnym ciśnieniu atmosferycznym. Kiedy ciśnienie spadało, samce wyraźnie obojętniały, i to mimo bliskości owadzich dam - twierdzą badacze. Inaczej było, kiedy ciśnienie rosło lub było stałe. Wtedy samce gorliwie poszukiwały samic i chętnie przystępowały do kopulacji.

Okazało się też, że przy spadającym ciśnieniu aż 63 proc. samców, dostrzegając w pobliżu samicę, przystępowało do kopulacji znacznie szybciej, niż zwykle. Ponieważ zmiany ciśnienia w dół często oznaczają nadejście ulewy i wiatru, umizgi w takich warunkach mogłyby oznaczać dla delikatnych owadów poważne zagrożenie. Zaloty samców trwały dłużej przy ciśnieniu stałym lub rosnącym.

Naukowcy sprawdzali też aktywność samic z trzech badanych gatunków w różnych warunkach ciśnienia. Stwierdzili np., że przy spadającym ciśnieniu zainteresowanie godami traciły samice ćmy. Zarówno na wzrosty, jak i spadki ciśnienia, reagowały natomiast samice mszyc.

- Wszystkie trzy całkiem różne gatunki owadów zmieniają swoje zachowania związane z rozmnażaniem w reakcji na zmieniające się ciśnienie atmosferyczne. Z drugiej strony ich reakcje wyraźnie się przy tym różnią, co może mieć związek z różnicami wielkości czy zdolności do lotu tych owadów - mówi jeden z autorów publikacji, Jose Mauricio Bento z Uniwersytetu San Paulo.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)