PolskaIBnGR: polska gospodarka w I kwartale br.

IBnGR: polska gospodarka w I kwartale br.

(inf. własna)

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową po raz 30. ocenił stan polskiej gospodarki i prognozę na najbliższy rok. W czwartek przedstawiony został raport kwartalny oceniający stan koniunktury makroekonomicznej w Polsce w pierwszym kwartale 2001 r.

_ Miniony kwartał nie był tak zły, jak wynikało to z naszych wcześniejszych szacunków. Wystarczy spojrzeć na dane. PKB wzrósł do magicznej liczby 2,3% w porównaniu do ubiegłego roku_ - powiedziała Krystyna Strzała, główna autorka raportu.

Do pozytywnych tendencji w naszej gospodarce analitycy Instytutu zaliczyli spadająca inflację i wzrost PKB.

Z raportu wynika, że inflacja średnioroczna wyniesie 5,6% - jest to zdecydowana poprawa w porównaniu z rokiem ubiegłym. _ Inflacja bardzo spadła i ten spadek wciąż się nasila, co jest bardzo pozytywnym sygnałem_ - powiedziała Strzała. Na pytanie, czy trend ten utrzyma się, stwierdziła, że _ trudno w tej chwili powiedzieć. Jedynym pewnikiem jest to, że w przyszłym roku takiego spadku na pewno nie będzie._

Sytuacja pod tym względem jest dobra, ale wciąż mogą niepokoić zarówno wyniki budownictwa, jak i sytuacja na rynku pracy.

Wielkim wyzwaniem dla polskiej gospodarki jest wciąż wysokie bezrobocie. Stopa bezrobocia zwiększyła się pod koniec marca do 15,9%. Niestety, przewidujemy, że sytuacja nie zmieni się ani w tym roku, ani w następnym. Pod koniec roku wskaźnik bezrobocia może wynieść nawet 16,5% - powiedział dr Maciej Grabowski, wiceprezes Zarządu Instytutu.

Ocena całości rozwoju gospodarki nie jest jednoznaczna. _ Zawsze jest tak, że za sukcesy gospodarcze trzeba płacić. Cena jest różna. Odbudowaliśmy zaufanie do polityki gospodarczej, odrzuciliśmy niebezpieczeństwo zachwiania na rynku finansowym. Kosztem tego jest spowolnienie tempa wzrostu_ - podsumowała Krystyna Strzała.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową powstał w 1989 r. i był wówczas pierwszą placówką tego rodzaju w Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś jest największą, pozarządową, niezależną, naukowo-badawczą instytucją. Do głównych zadań Instytutu należy analiza zjawisk oraz tendencji zachodzących w polskiej gospodarce, prognozy jej rozwoju, a także wpływanie na kształt polityki gospodarczej państwa.

Raport jest dostępny na stronach instytutu - www.ibngr.edu.pl

Monika Godula (WP)

gospodarkaraportinflacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)