IACS do 30 września
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji
Rolnictwa planuje zakończenie budowy systemu ewidencji rolnej IACS
do 30 września - poinformował prezes Agencji Aleksander
Bentkowski.
20.02.2003 17:14
"Po 30 września ma być przetestowany cały program. Na to zostawiamy sobie 7 miesięcy, aby wyeliminować wszystkie uchybienia" - dodał.
Przedstawił także harmonogram budowy systemu, który zakłada m.in. zakończenie kolczykowania bydła do 30 marca, a do końca czerwca uruchomienie systemu ewidencji zwierząt oraz testowe uruchomienie agencji płatniczej, która ma wyliczać ile rolnik będzie dostawał dopłat.
Bentkowski poinformował też, że do 17 lutego zakolczykowanych zostało 91,5 proc. bydła, czyli prawie 5 mln sztuk.
Zdaniem Bentkowskiego, nie będzie problemu z dopłatami dla rolników, którzy użytkują tereny o nieuregulowanej własności. "W systemie unijnym nie ma pojęcia właściciela. Jest tylko użytkownik, który może, ale nie musi być właścicielem" - wyjaśnił Bentkowski.
W przypadku sporu o użytkowanie konkretnej parceli Agencja będzie stosowała model szwedzki. "Rolnicy będą mieli 7 dni na rozstrzygnięcie sporu. Jeżeli w tym terminie sporu nie rozstrzygną, dopłaty nie dostanie nikt" - zapowiedział Bentkowski.
W związku z przyjętym przez rząd "mieszanym systemem dopłat", konieczne będzie wprowadzenie zmian do programu. Bentkowski powiedział, że projektująca system informatyczny firma Hewlett Packard zgodziła się na przeprowadzenie analizy programu pod kątem zmian i bezpłatne dopasowanie systemu informatycznego do "systemu mieszanego"
Po wejściu Polski do UE będzie obowiązywał uzupełniony system uproszczony dopłat bezpośrednich. Płatności będą rozliczne na hektar powierzchni gospodarstwa i upraw. Dopłaty w wysokości 25 proc. w 2004 roku, 30 proc. w 2005 roku i 35 proc. w 2006 roku otrzymają rolnicy, którzy mają co najmniej 1 ha użytków rolnych i złożą odpowiedni wniosek. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć rolnicy uprawiający zboża, rośliny oleiste, tytoń, chmiel oraz hodowcy bydła i owiec. Na to będzie przeznaczone 15 proc. unijnych funduszy na rozwój wsi oraz 15 proc. z budżetu krajowego.