PolskaHutnicy blokowali drogę

Hutnicy blokowali drogę

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Huty Stalowa Wola (HSW) zaostrzył w czwartek protest. Przez godzinę ok. 300 pracowników blokowało drogę Lublin-Rzeszów w Nisku (woj. podkarpackie).

Hutnicy blokowali drogę
Źródło zdjęć: © PAP

28.08.2003 15:11

"Zaostrzyliśmy protest z prostej przyczyny - bo chcemy pokazać, że problem HSW nadal jest nierozwiązany. Kiedy zacznie się z nami rozmawiać, nie będziemy chodzić po ulicach" - powiedział przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego HSW Henryk Szostak.

Protestujący domagają się m.in. pomocy publicznej dla HSW i zagwarantowania osłon socjalnych zwalnianym hutnikom.

Blokada przebiegała spokojnie. Policja zorganizowała objazdy, które zapobiegły większym utrudnieniom w ruchu.

Według przewodniczącego Komitetu, mediacji między protestującymi a premierem podjął się poseł SLD Władysław Stępień, który rano w Sejmie spotkał się z Leszkiem Millerem.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny zwrócił się w czwartek rano w liście do premiera o bezpośrednie zainteresowanie się sprawami HSW i przyjazd na rozmowy "osób kompetentnych i chcących rozwiązać konflikt w sposób konstruktywny".

Według Komitetu, pośrednictwo wojewody podkarpackiego Jana Kurpa w rozmowach ze stroną rządową "nie doprowadzi do pozytywnego zakończenia protestu", bo "osoba pana wojewody konfliktuje strony". Jako mediatora związkowcy zaproponowali posła SLD z Tarnobrzegu Władysława Stępnia.

Równolegle z blokadą drogi trwała okupacja budynku starostwa powiatowego w Stalowej Woli.

Okupujący dziewiąty dzień starostwo pracownicy HSW domagają się przekazania deklarowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) pomocy publicznej dla firmy, zagwarantowania osłon socjalnych zwalnianym hutnikom, kontroli prawidłowości przetargu na kołowy transporter opancerzony dla wojska oraz skutecznej pomocy dla zakładu metalurgicznego HSW. Chcą także przyspieszenia przez Sejm prac nad obywatelskim projektem ustawy przywracającej zasiłki i świadczenia przedemerytalne.

W skład Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego HSW, który kieruje protestem, wchodzą wszystkie związki zawodowe działające w firmie.

Grupa kapitałowa HSW w prawie 20 spółkach zatrudnia blisko 10 tys. osób. Należy do głównych polskich producentów maszyn budowlanych i wyrobów hutniczych ze stali jakościowych. Sprzęt wojskowy stanowi ok. 2 proc. całej produkcji. Decydującym akcjonariuszem HSW SA jest Skarb Państwa. Firmę zbudowano w latach 30. ubiegłego wieku w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)