Trwa ładowanie...

Huragan Isaias to teraz burza tropikalna. Zbliża się do wybrzeży Florydy

Burza tropikalna Isaias zbliża się do południowo-wschodniego wybrzeża Florydy. Żywioł, który był wcześniej określany jako huragan, przeszedł nad Dominikaną i Portoryko.

Share
Huragan Isaias to teraz burza tropikalna. Zbliża się do wybrzeży Florydy
Źródło: PAP, EPA, Fot: CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
d2a2ls6

Ostrzeżenie przed Isaias obowiązuje na wschodnim wybrzeżu Florydy od kilku dni. Prognozy pokazują, że żywioł dotrze nad ląd w poniedziałek w nocy. Huragan, który osłabł i teraz określany jest jako burza tropikalna, będzie kontynuować swoją podróż na północny wschód. Szybkość wiatru może osiągnąć nawet ponad 130 km/h.

- Intensywne opady deszczu mogą spowodować potencjalnie zagrażające życiu gwałtowne powodzie na Bahamach oraz gwałtowne i miejskie powodzie wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych - podaje National Hurricane Center i Central Pacific Hurricane Center, amerykańska jednostka odpowiedzialna za śledzenie i prognozowanie tropikalnych systemów pogodowych.

d2a2ls6

Isaias przesunie się dalej na północ, prawdopodobnie dopiero we wtorek - podaje CNN. Efekty przejścia burzy będą odczuwalne w południowo-wschodniej części Nowego Jorku i części Nowej Anglii. Może spaść nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy.

Sytuacja kryzysowa w USA. Huragan Douglas uderzył w Hawaje

Isaias jako huragan pierwszej kategorii nawiedził Wyspy Bahama, pozostawiając po sobie powalone drzewa i zniszczone budynki. Są przerwy w dostawie prądu. Isaias spowodował także lokalne podtopienia oraz burze błotne.

Burza tropikalna Isaias. Stan wyjątkowy

Przygotowując się do burzy, Karolina Północna i Wirginia ogłosiły stan wyjątkowy. Na Florydzie również gubernator ogłosił stan wyjątkowy dla kilku hrabstw. Biuro Gubernatora Karoliny Północnej Roy Coopera zezwoliło na skorzystanie z pomocy członków Gwardii Narodowej, gdyby zaistniała taka potrzeba.

d2a2ls6

- Ten stan wyjątkowy zapewni lokalnym i społecznościom pomoc, której potrzebują, aby chronić bezpieczeństwo mieszkańców Virginii, zwłaszcza w sytuacji, gdy nadal mamy do czynienia z kryzysem Covid-19 - oświadczył gubernator Virginii.

- Zachęcam mieszkańców do podjęcia wszelkich niezbędnych środków ostrożności, monitorowania lokalnych prognoz pogody i zachowania czujności - mówił gubernator.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2a2ls6

Podziel się opinią

Share
d2a2ls6
d2a2ls6
Więcej tematów