Trwa ładowanie...
d44s6ig

Huragan Dorian ma koleżankę. To tropikalny cyklon Gabrielle, który zmierza do Europy

Nie Brexit, ale tropikalny cyklon Gabrielle może za kilka dni stać się tematem numer jeden na Wyspach Brytyjskich. Meteorolodzy poinformowali, że potężny sztorm znad Atlantyku obrał właśnie kierunek na północ. Za kilka dni Brytyjczyków, czeka nawała deszczów, wichur.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Huragan Dorian ma towarzystwo. To tropikalny cyklon Gabrielle, który zmierza do Europy.
Pogoda. Huragan Dorian ma towarzystwo. To tropikalny cyklon Gabrielle, który zmierza do Europy. (WXCharts, Fot: Severe Weather Europe)
d44s6ig

Huragan Dorian wciąż jeszcze podąża wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Tymczasem nad Atlantykiem narodziła tropikalna burza o wdzięcznym imieniu Gabrielle. Jest znacznie łagodniejsza od Doriana, ale według najbardziej niekorzystnych scenariuszy Gabrielle przekształci się w huragan pierwszej kategorii (wiatr z prędkością 150 km/h), który rozszaleje się nad wodami Atlantyku.

- W tej chwili Gabrielle pędzi w kierunku północnej Europy. Prawdopodobnie w dniach 11- 12 września jako bardzo silny tropikalny sztorm uderzy w północną część Wysp Brytyjskich i Wyspy Owcze. Potencjał Gabrielle rośnie, wywoła niebezpieczną burzę - ostrzegają analitycy Severe-weather.eu. To serwis opisujący ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażające Europejczykom.

Podmuch Doriana i Gabrielle poczujemy również w Polsce

d44s6ig

Zagrożenie ze strony Gabrielle potwierdza Narodowe Centrum Huraganów w USA oraz brytyjska służba meteorologiczna Met Office. Według ich przewidywań Gabrielle przekształci się w huragan. W kolejnych dniach nad północnym Atlantykiem połączy się ze słabnącym huraganem Dorian. Niebezpieczne wichury i lokalne błyskawiczne powodzie mają pojawić się na północy Anglii, w Szkocji i Irlandii Północnej.

Według długoterminowych prognoz podmuchy Doriana oraz Gabrielle na własnej skórze odczują również Polacy. - W drugiej połowie tygodnia oba cyklony przeniosą w Skandynawii, a związane z nimi fronty atmosferyczne dotrą do Polski, przynosząc obfite deszcze, porywisty wiatr i duże wahania temperatury - przewiduje autor prognozy z serwisu Twoja Pogoda.

Docierające nad Stary Kontynent pozostałości tropikalnych huraganów są objawem nadchodzącej jesieni. Coraz częściej będziemy znosić kaprysy pogody, od czasu do czasu związane właśnie z byłymi huraganami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44s6ig

Podziel się opinią

Share

d44s6ig

d44s6ig
Więcej tematów