Trwa ładowanie...
d3zc1o2

Human Rights Watch apeluje do Andrzeja Dudy. Chodzi o weto

Prezydent Andrzej Duda powinien zawetować ustawę umożliwiającą rządowi karać a nawet zwalniać sędziów krytykujących zmiany w sądach - apeluje organizacja Human Rights Watch. I nazywa działanie PiS "uderzeniem w samo centrum prawa i ochrony praw człowieka".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Human Rights Watch apeluje do Andrzeja Dudy. Chodzi o weto
Human Rights Watch apeluje do Andrzeja Dudy. Chodzi o weto (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d3zc1o2

- Prezydent Andrzej Duda powinien zakończyć rządowe próby dalszego osłabienia niezależności sądów i atakowania sędziów - powiedziała Lydia Gall z Human Rights Watch. Organizacja opublikowała obszerną notę na temat sytuacji w Polsce.

- Polityczna ingerencja w sądownictwo nosi wszelkie znamiona autorytarnego rządu, uderzając w samo centrum prawa i ochrony praw człowieka - powiedziała starsza badaczka HRW. Tzw. ustawa kagańcowa została nazwana najnowszą z długiej serii ataków rządu na sądy i sędziów.

Human Rights Watch apeluje do Andrzeja Dudy. Chodzi o weto

Human Rights Watch zarzuca PiS wprowadzanie chaosu konstytucyjnego i prawnego w Polsce, a celem ma być wyeliminowanie instytucji, które mogą kontrolować władzę. Wymienia personalne zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i próby usunięcia z funkcji I prezes Sądu Najwyższego.

d3zc1o2

Zobacz też: Ostry komentarz Borysa Budki. Przestrzega przed nową ustawą PiS

"Niezależność sądów powszechnych została zagrożona, a sędziowie i prokuratorzy stają w obliczu postępowań dyscyplinarnych i publicznego piętnowania za stanięcie w obronie praworządności" - czytamy. Human Rights Watch apeluje też do państw członkowskich i instytucji UE, by ściśle monitorowały sytuację w Polsce i korzystały z dostępnych im narzędzi w celu obrony praworządności.

- Prezydent Duda ma okazję udowodnić - poprzez wyrzucenie tej obelżywej ustawy - że Polska przestrzega zobowiązań wynikających z członkostwa w UE - powiedziała Gall.

d3zc1o2

Czytaj też: Gabriela Zalewska-Radzik dyrektorem warszawskiego sądu. To żona rzecznika dyscyplinarnego
Jarosław Kaczyński rozmawiał z prezes Trybunału Konstytucyjnego. Tajne spotkanie

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3zc1o2

Podziel się opinią

Share
d3zc1o2
d3zc1o2
Więcej tematów