Huebner: Sapard szansą na rozwój sektora bankowego
Program Sapard jest szansą na rozwój sektora bankowego. Udzielanie kredytów na realizację projektów jest obarczone jedynie minimalnym ryzykiem i pewnością zwrotu środków po przyjęciu projektu - uważa minister ds. Integracji Europejskiej Danuta Huebner.
29.06.2002 | aktual.: 05.07.2002 11:11
W Warszawie odbywa się dwudniowa VIII Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii. W spotkaniu, zorganizowanym przez Fundację Polonii i Polonijny Instytut Międzynarodowy Współpracy Gospodarczej, uczestniczą reprezentanci środowisk gospodarczych Polonii i Polski.
Na Sapard trzeba popatrzeć jako na środki, które dla banku obarczone są minimalnym ryzykiem. To są kredyty, których banki będą udzielać w warunkach pewności zwrotu. Ich zwrot jest zagwarantowany po przyjęciu projektu do realizacji. Ryzyko jest minimalne i mam nadzieję, że banki, które znajdują się blisko społeczności lokalnych będą bardzo otwarte na udział w programie - powiedziała Danuta Huebner minister ds. Integracji Europejskiej podczas VIII Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii.
Sapard jest przykładem programu, w którym trzeba mieć projekt, trzeba rozpocząć jego realizację i dopiero na podstawie rachunków można dostać zwrot części pieniędzy.
Zdaniem Huebner, program Sapard będzie testem sprawności funkcjonowania systemu bankowego. Miejmy nadzieję, że ten test zostanie zdanym. Po paru pierwszych tygodniach będziemy musieli wyciągnąć wnioski. Prezes ARiMR będzie raportował regularnie rządowi jak przebiega rozpatrywanie wniosków i trzeba będzie pomyśleć nad możliwościami udrożnienia całego sektora finansowego bo bez tego nie damy rady - powiedziała Huebner.
W piątek Komisja Europejska udzieliła akredytacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do dysponowania pieniędzmi z funduszu Sapard. Akredytacja była trzecią i ostatnia przeszkoda w realizacji programu w Polsce. Teraz rolnicy i przedsiębiorcy mogą ubiegać się o współfinansowanie swoich inwestycji z pieniędzy unijnych. (miz)