Trwa ładowanie...
d3gxuxi

Huebner: miejmy nadzieję, że będzie ratyfikacja

Miejmy nadzieję, że te wszystkie nieporozumienia i dyskusje zakończą się wkrótce i Traktat Lizboński będzie ratyfikowany, bo on będzie dobrze Polsce służył - powiedziała Danuta Huebner, komisarz Unii Europejskiej do spraw polityki regionalnej.
Share
d3gxuxi

Zapytana, czy zamieszanie wokół ratyfikacji Traktatu nie wpłynie negatywnie na wizerunek Polski w Europie, komisarz odpowiedziała: Myślę, żebyśmy nie przesadzali. Pewnie we wszystkich państwach członkowskich są spory wewnętrzne.

Dodała jednak, że "byłoby lepiej, gdyby wokół spraw europejskich było jak najwięcej zgody i porozumienia".

Komisarz, która uczestniczyła w Trójmieście w konferencji zorganizowanej z okazji 25-lecia Ośrodka Badań Integracji Europejskiej Uniwersytetu Gdańskiego, przypomniała, że na ratyfikowanie traktatu Polska ma czas do końca tego roku.

d3gxuxi

Teraz jest okres, kiedy decyduje się, w jaki sposób Traktat będzie ratyfikowany i to jest absolutnie w gestii polskiego rządu, parlamentu i prezydenta - powiedziała komisarz dodając, że sposób ratyfikacji jest kwestią wewnętrzną i nie ma tu żadnych norm, ani reguł narzuconych przez Unię.

Polska była aktywnym państwem negocjującym, uzyskała to, czego oczekiwała, więc myślę, że nie ma powodów merytorycznych aby nie było ratyfikacji - stwierdziła Huebner. Dodała, że byłoby dobrze, by Polska w sprawie ratyfikacji "nie została w ogonie" i jak najszybciej dołączyła do kilku państw, które dokument już ratyfikowały.

Polski Sejm we wtorek zakończył II czytanie rządowego projektu ustawy ratyfikującej Traktat Lizboński i marszałek Bronisław Komorowski skierował go do komisji spraw zagranicznych oraz ds. Unii Europejskiej. Alternatywny projekt ustawy w tej samej sprawie - zbieżny z propozycjami PiS - skierował też we wtorek do Sejmu prezydent Lech Kaczyński.

Aby Sejm przyjął dokument tej rangi, potrzebna jest większość dwóch trzecich głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że jeśli PiS zablokuje ratyfikację Traktatu Lizbońskiego przez parlament, będzie trzeba "odwołać się do opinii Polaków" wyrażonej w referendum.

d3gxuxi

Podziel się opinią

Share
d3gxuxi
d3gxuxi
Więcej tematów