Trwa ładowanie...
d420dvr

Huczne urodziny kontrowersyjnego arcybiskupa

Abp Stanisław Wielgus obchodzi we wtorek 80. urodziny. Z tej okazji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zorganizowano specjalny jubileusz byłego rektora uczelni. Nazwisko duchownego widnieje w raporcie "kościelnej pedofilii" przygotowanej przez fundację "Nie lękajcie się".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Stanisław Wielgus obchodził we wtorek 80. urodziny
Abp Stanisław Wielgus obchodził we wtorek 80. urodziny (PAP, Fot: Mirosław Trembecki)
d420dvr

Huczny jubileusz

Uroczystość na cześć abpa Wielgusa prowadził obecny rektor KUL-u ks. prof. Antoni Dębiński. Duchowny wspomniał niedawny setny jubileusz katolickiej uczelni, który skłonił go do przywołania najważniejszych postaci, które przewodniczyły szkole. Abp Wielgus przez 3 kadencje był rektorem uczelni.

- Bardzo się cieszę, że możemy dziś wyrazić nasz szacunek i uznanie dla Jubilata, dlatego że przyszło mu pełnić funkcję rektora w czasach niezwykle trudnych z racji na przemiany społeczno-polityczne i ekonomiczne w Polsce, kiedy także nasz uniwersytet musiał znaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości, na nowo opisać swoją misję, znaleźć sposoby finansowania - mówił ks. prof. Antoni Dębiński.

d420dvr

Współpraca z SB

Abp Stanisław Wielgus kilkanaście lat temu miał objąć urząd metropolity warszawskiego, jednak do ingresu nigdy nie doszło. Okazało się, że ksiądz w przeszłości współpracował ze służbami PRL, a jego teczkę opublikowano w mediach. Hierarcha na początku zaprzeczał wszystkim doniesieniom.

"Samym faktem tego uwikłania skrzywdziłem Kościół. Skrzywdziłem go ponownie, kiedy w ostatnich dniach w obliczu rozgorączkowanej kampanii medialnej zaprzeczyłem faktom tej współpracy" pisał w 2006 polski duchowny.

d420dvr

Po wybuchu afery, powstała komisja powołana przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Kościelną Komisję Historyczną. Na podstawie materiałów udostępnionych przez IPN ustalono, że Wielgus był świadomym i tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL, w tym wywiadu.

Raport "kościelnej pedofilii"

Abp Wielgus znalazł się na liście 24 polskich biskupów, którzy według twórców raportu mieli ukrywać lub przenosić duchownych, podejrzanych o wykorzystywanie seksualne. Fundacja "Nie lękajcie się" twierdzi, że kuria miała wiedzieć o takich przypadkach od 2001 roku, jednak nie reagowała. W tym czasie Wielgus był był biskupem płockiej diecezji.

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Michał Kamiński staje w obronie Agaty Kornhauser-Dudy

"Księża mieli łatwy dostęp do nieletnich: jeden z nich został mianowany przez abp. Wielgusa diecezjalnym duszpasterzem ministrantów, inny zaś był kapelanem harcerzy. Finalnie na dwóch księży nałożono karę suspensy (zawieszenia w sprawowaniu sakramentów), w stosunku do trzeciego z uwagi na zły stan zdrowia karę wstrzymano" - napisano w raporcie fundacji "Nie lękajcie się".

d420dvr

Podczas audiencji w Watykanie, raport przekazano papieżowi Franciszkowi. Wręczyli mu go: Marek Liński (prezes fundacji, ofiara księdza-pedofila) oraz posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Gdy Ojciec Święty poznał historię Lisińskiego, ucałował go w dłoń.

- To był bardzo poruszający moment. Słowa nie były potrzebne. Wszyscy stali w milczeniu. Papież zobowiązał się, że zapozna się z naszym raportem. Byliśmy tym poruszeni - mówił Wirtualnej Polsce Mariusz Milewski z fundacji "Nie lękajcie się", która pomaga ofiarom księży pedofilów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Radio Maryja

d420dvr

Podziel się opinią

Share

d420dvr

d420dvr
Więcej tematów