PolskaHonorowe obywatelstwa Gdańska za Sierpień '80

Honorowe obywatelstwa Gdańska za Sierpień '80

Organizatorzy strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., sygnatariusze Porozumień Sierpniowych oraz ks. prałat Henryk Jankowski i b. prezydent USA Ronald Reagan zostali w piątek honorowymi obywatelami Gdańska. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa.

15.12.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z 17 sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, którym przyznano honorowe obywatelstwa, osobiście tytuły odebrało 13 osób. Zabrakło m.in. Anny Walentynowicz, która swoją nieobecność uzasadniła m.in. tym, że ideały Sierpnia '80 do dziś nie zostały zrealizowane. Uroczystości nie zbojkotował natomiast inny znany uczestnik sierpniowego strajku, Andrzej Gwiazda, choć twierdzi, że podziela poglądy swojej koleżanki.

Honorowe obywatelstwa odebrało też pięciu działaczy Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, którzy zorganizowali strajk w Stoczni Gdańskiej przed 20 laty. Wyróżnienie przyjęli m.in. Bogdan Borusewicz i Jerzy Borowczak, którego reprezentowała żona.

W laudacji na cześć sygnatariuszy i organizatorów strajku Olga Krzyżanowska powiedziała m.in., że to Sierpień 1980 r. i powstanie Solidarności przyczyniły się do obalenia porządku jałtańskiego i zjednoczenia Europy, a droga do wolnej Bramy Brandenburskiej wiodła przez Bramę Stoczni Gdańskiej.

Reaganowi honorowe obywatelstwo Gdańska przyznano m.in. za wspieranie Polski na drodze do demokracji oraz za historyczną rolę w demontażu żelaznej kurtyny. (jd)

Komentarze (0)