Homo Homini: PiS ma poparcie na poziomie SLD

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku listopada, wygrałaby w nich PO, która mogłaby liczyć na poparcie 40% osób deklarujących udział w głosowaniu. PiS uzyskałoby 19% głosów, SLD - 11% - wynika z sondażu CBOS. Dane firmy Gemius w sondażu dla Wirtualnej Polski są podobne: PO - 40%, PiS - 18%, SLD - 10%, PSL - 6%. Jeszcze gorzej poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego kształtuje się w sondażu "Homo Homini" dla Polsat News - wynosi zaledwie 16,3%. Ten sam ośrodek SLD daje 15,1%, różnica między tymi partiami jest więc znikoma.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Homo Homini: PiS ma poparcie na poziomie SLD
(Jupiterimages)
WP

PSL z 6% poparcia - wg. CBOS - wprowadziłoby swoich przedstawicieli do parlamentu. Wśród deklarujących zamiar głosowania liczba niezdecydowanych, jaką partię poprzeć, wyniosła 14% (tyle samo co przed miesiącem).

W porównaniu z październikiem wzrost poparcia zanotowały PO (o 1 punkt procentowy) oraz SLD i PSL (po 2 punkty procentowe). Pogorszyły się notowania PiS, którego liczba sympatyków zmniejszyła się o 4 punkty procentowe

WP

1-procentowe poparcie uzyskały: Partia Kobiet (spadek o 1 punkt procentowy), Liga Polskich Rodzin oraz Unia Polityki Realnej (bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem).

Mniej niż 1% osób chciało w listopadzie głosować na: Ruch Poparcia Janusza Palikota (spadek o 2 punkty procentowe), Krajową Partię Emerytów i Rencistów oraz Socjaldemokrację Polską, (oba ugrupowania zanotowały spadek o 1 punkt procentowy), Partię Demokratyczną-demokraci.pl, Polską Partię Pracy, Prawicę Rzeczypospolitej, Samoobronę RP, Wolność i Samorządność, Unię Pracy, Stronnictwo Demokratyczne, (notowania wszystkich tych ugrupowań bez zmian w porównaniu z październikiem).

Na pewno udział w wyborach chce wziąć 66% ankietowanych (o 3 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem), a 20% (o 2 punkty procentowe mniej niż w październiku) odpowiedziało, że na pewno nie pójdzie do urn.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-11 listopada 2010 roku na liczącej 999 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

WP

Z najnowszego sondażu Instytutu Badania Opinii "Homo Homini" dla Polsat News wynika, że PO mogłaby liczyć na 39,5% głosów, PiS na 16,3%, SLD na 15,1%, a PSL na 8,3%.

Z sondażu wynika, że 5-procentowy próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze: ugrupowanie Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Elżbiety Jakubiak, Pawła Poncyljusza i Michała Kamińskiego (gdyby powstało) z wynikiem 8,2% i Ruch Poparcia Janusza Palikota - z 5,5%. 52,3% respondentów zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych.

Zobacz także wyniki sondażu Gemius dla Wirtualnej Polski

Polub WP Wiadomości
WP
WP