PolskaHomeopatia na europejskich uniwersytetach

Homeopatia na europejskich uniwersytetach

Homeopatia, chociaż poddawana jest głośnej krytyce, rośnie w siłę. Do tego stopnia, że staje się największą konkurencją konwencjonalnych metod leczenia. Sceptycy zarzucają jej nikłą skuteczność, porównując działanie do placebo. Jednak od dziesiątek lat leczenie homeopatyczne wykorzystywane jest na całym świecie. O wyraźnej tendencji wzrostowej świadczyć może spora wiedza pacjentów na temat homeopatii oraz znacznie wyższa sprzedaż leków naturalnych - w porównaniu z wynikami sprzed kilkudziesięciu lat.

W Europie korzystanie z osiągnięć homeopatii jest powszechne. Wiele państw członkowskich Unii Europejskiej uznaje tę metodę leczenia za skuteczne i bezpieczne uzupełnienie medycyny konwencjonalnej.

Konsultacje homeopatyczne we francuskich szpitalach

Francja jest jednym z tych krajów, w których zastosowanie terapii homeopatycznej cieszy się ogromną popularnością. Z naturalnych leków korzysta ponad połowa społeczeństwa, uważając je za niezwykle skuteczne. Wśród zwolenników homeopatii znajduje się również szeroki grono lekarzy - aż 70% specjalistów jest przekonanych o wysokiej skuteczności leków naturalnych, przepisując je swoim pacjentom.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że kilka francuskich szpitali (m.in. Szpital Hôtel-Dieu w Lyonie, Szpital Kliniczny Centrum Léona-Bérarda w Lyonie, Szpitale Bichat i Tenon w Paryżu, Szpital Pellegrini w Bordeaux) w swoich oddziałach prowadzi konsultacje homeopatyczne. Również francuskie uczelnie medyczne (m.in. w Besançon, Bordeaux, Marseille, Limoges) oraz szkoły farmaceutyczne, dentystyczne i weterynaryjne stawiają na kształcenie w zakresie homeopatii.

Leki naturalne w programie nauczania na uniwersytetach w Niemczech

Entuzjastami naturalnego leczenia są także Niemcy. Przekonanie o wysokiej skuteczności leków homeopatycznych jest tak silne, że w programie kształcenia uczelni medycznych obowiązkiem jest nauczanie w zakresie leków naturalnych. Wśród zwolenników niekonwencjonalnych terapii (głównie homeopatii) znajdują się nie tylko pacjenci, ale również lekarze przepisujący leki homeopatyczne.

Brytyjska rodzina królewska propaguje leczenie naturalne

Duża popularność homeopatii odnotowywana jest także w Wielkiej Brytanii. Sukces ten zawdzięczany jest w pewnej mierze rodzinie królewskiej, propagującej naturalne leczenie. Ponad połowa brytyjskiego społeczeństwa uważa leki homeopatyczne za użyteczne, zaś aż 42% lekarzy pierwszego kontaktu kieruje swoich pacjentów do homeopatów. Z naturalnej terapii leczenia skorzystać można w wielu szpitalach na terenie Wielkiej Brytanii.

Największym centrum medycyny komplementarnej w sektorze zdrowia publicznego jest londyński Królewski Szpital Homeopatyczny, któremu patronuje królowa Elżbieta II. Na terenie ośrodka znajduje się klinika leczenia alergii, chorób środowiskowych, chorób skóry, a także klinika pediatryczna. Szpitale, które propagują leczenie homeopatyczne znajdują się również w Glasgow, Manchesterze, Liverpoolu czy Bristolu.

Dostęp do homeopatii zapisany w szwajcarskiej konstytucji

O tym, jak homeopatia jest popularna w Szwajcarii, świadczyć może fakt, iż społeczeństwo w referendum opowiedziało się za dostępem do leczenia naturalnego w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Tym samym stała się ona pierwszym, i na chwilę obecną jedynym, krajem, w którym dostęp do leczenia homeopatycznego gwarantuje konstytucja.

Homeopatia w Polsce

W Polsce pierwszy krok do profesjonalizacji nauczania homeopatii poczynił Śląski Uniwersytet Medyczny, włączając do zakresu kształcenia studia podyplomowe z zakresu homeopatii na Wydziale Farmaceutycznym. Zainteresowanie polskich lekarzy i farmaceutów przerosło oczekiwania władz uczelni: limit przyjęć na pierwszy rok studiów przekroczony został niemal o 50%, co świadczy o coraz większym zainteresowaniu homeopatią w Polsce.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)