Spotkanie Hołowni i Tuska. Chodzi o powołanie rządu
W piątek po godz. 10 rozpoczęło się spotkanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni z liderem Koalicji Obywatelskiej Donaldem Tuskiem. Rozmowy mają dotyczyć tzw. drugiego konstytucyjnego kroku powoływania rządu, a więc powierzania misji przez Sejm.
W piątek po godz. 10 rozpoczęło się spotkanie Szymona Hołowni z liderem KO Donaldem Tuskiem w sprawie tzw. drugiego konstytucyjnego kroku powoływania rządu.
Wcześniej marszałek Sejmu zapowiadał, że decyzję w sprawie głosowania nad wotum zaufania oraz expose Tuska zostawia liderowi KO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Starcie Hołownia-Morawiecki. "PiS gra na podział nowej koalicji"
- To będzie decyzja pana premiera Tuska, jak woli. Czy wolałby, żeby jeszcze tego samego dnia, wieczorem, to on został wybrany na premiera, a na przykład expose i głosowanie nad składem Rady Ministrów zrobimy 12 grudnia, tak, żeby w Polsce był premier już tego dnia. Albo będzie na przykład wolał, żebyśmy zrobili wszystkie te trzy elementy, idąc późno w wieczór, późno w noc tego samego dnia, czy na przykład wyrazi taką wolę, że lepiej będzie, żeby 11 grudnia był dniem, kiedy zamknie się sprawa Mateusza Morawieckiego - a pewnie się zamknie - a 12 grudnia będzie tym dniem, kiedy to on zostanie wybrany na premiera, wszystko na to wskazuje, wygłosi expose i będzie głosowanie nad Radą Ministrów - powiedział Hołownia.
Jak zaznaczył, jest "tylko i wyłącznie stróżem spraw formalnych związanych z tym procesem". - Jesteśmy w stałym kontakcie z najlepszymi specjalistami w Kancelarii Sejmu - podkreślił również marszałek Sejmu.
Hołownia przekazał też, iż "najprawdopodobniej będzie wniosek poselski o zmianę regulaminu Sejmu, jeżeli chodzi o sposób głosowania w drugim kroku".
Koniec misji Morawieckiego
Hołownia zapowiedział w środę, że 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose, a około godz. 15 nastąpi głosowanie nad wotum zaufania. Zgodnie z zapowiedziami większości sejmowej, Morawiecki nie otrzyma wotum zaufania, więc Sejm wybierze kandydata na premiera w tzw. drugim konstytucyjnym kroku.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier w ciągu 14 dni od zaprzysiężenia jego gabinetu przedstawia Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.
Czytaj więcej: