Hołownia przyjął zaproszenie. Będzie spotkanie z prezydentem
O godzinie 13.30 ma rozpocząć się spotkanie w Pałacu Prezydenckim prezydenta Polski i marszałka Sejmu Szymona Hołowni - potwierdziła Wirtualna Polska. Tematem rozmów ma być sprawa Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika.
08.01.2024 | aktual.: 08.01.2024 11:02
Z informacji uzyskanych w Pałacu Prezydenckim spotkanie ma odbyć się o godzinie 13:30. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia potwierdził gotowość do rozmów.
O zaproszeniu poinformował w poniedziałek rano w rozmowie z TVN24 szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek. — Pan prezydent dziś zaprosił marszałka Szymona Hołownię do Pałacu Prezydenckiego. Wierzę, iż marszałek przyjmie zaproszenie, gdyż dzieją się bardzo ważne rzeczy - mówił Mastalerek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z kolei Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta podkreślała, że prezydent chciałby z marszałkiem porozmawiać, bo "sytuacja związana z ułaskawieniem panów ministrów Kamińskiego i Wąsika nabiera ogromnych emocji politycznych".
- Pan prezydent uważa, że jest konieczność rozmowy pierwszej i drugiej osoby w państwie o tym, aby z tej sytuacji wyjść i nie eskalować konfliktu - mówiła w TOK FM Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - mówiła Paprocka w TOK FM. Prezydent - ustami swoich ministrów - już wcześniej deklarował, że nie ułaskawi po raz drugi Kamińskiego i Wąsika. I podkreśla na każdym kroku, że jego pierwsze ułaskawienie z 2015 r. nadal obowiązuje.
Seria spotkań u Hołowni
Przed spotkaniem z prezydentem marszałek Sejmu odbywa serię rozmów ws. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Około 9 spotkał się z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem, w planach jest też wizyta Rzecznika Praw Obywatelskich, Marcina Wiącka oraz przewodniczącym PKW Sylwestrem Marciniakiem.
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar powiedział po spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są skazani prawomocnym wyrokiem, a ich mandaty wygaszone.
W podobnym tonie wypowiadał się RPO Marcin Wiącek. - Doszło do wygaśnięcia mandatów poselskich, w związku z czym powinna być uruchomiona procedura przewidziana w Kodeksie wyborczym, dotycząca obsadzenia tych mandatów, natomiast na przeszkodzie stoi orzecznictwo Sądu Najwyższego. Uważam, że należy przyjrzeć się skutkom, jakie wywołały te orzeczenia, natomiast z punktu widzenia konstytucji, która jest jednoznaczna, wyrok skazujący sądu karnego powoduje wygaśnięcie mandatów - mówił Wiącek przed spotkaniem.
Zobacz także
Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia br. prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia w związku z tzw. aferą gruntową. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika.
Politycy PiS nie uznają wyroku sądu. Mówią o "zemście" i "więźniach politycznych". Były szef MSWiA Mariusz Kamiński w poniedziałkowej rozmowie z RMF FM mówił, że pojawi się na najbliższym posiedzeniu Sejmu 10 stycznia. — Tylko przemoc fizyczna wobec mojej osoby uniemożliwi mi wzięcie udziału w głosowaniach — powiedział.
Z kolei Maciej Wąsik twierdzi, że to Sąd Najwyższy rozstrzygnął jego odwołanie od decyzji o wygaszeniu mandatu poselskiego. W związku z tym zapowiada, że "wraca do obowiązków". Jednocześnie deklaruje, że pojawi się w Sejmie podczas najbliższego posiedzenia.
Sylwester Ruszkiewicz, dziennikarz Wirtualna Polska.