Trwa ładowanie...
d4h7qr2

Hollande i Putin rozmawiali o kryzysie na Ukrainie. Historyczna wizyta

Prezydent Francji Francois Hollande przyleciał do Moskwy, jako pierwszy zachodni przywódca od wybuchu kryzysu ukraińskiego, aby spotkać się z Władimirem Putinem. - Zdecydowałem, że powinniśmy omówić problemy dotyczące Ukrainy - oświadczył Hollande.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hollande i Putin rozmawiali o kryzysie na Ukrainie. Historyczna wizyta
(PAP/EPA, Fot: ALEXEY DRUZHINYN)
d4h7qr2

Do spotkania obu przywódców doszło na lotnisku Wnukowo, na którym francuski prezydent wylądował w drodze powrotnej z Kazachstanu, gdzie przebywał z dwudniową oficjalną wizytą.

- Panie prezydencie, zdecydowałem, że powinniśmy omówić problemy związane z ukraińskim kryzysem - zwrócił się Hollande do prezydenta Rosji. Dodał, że ma nadzieję na postęp w celu zakończenia konfliktu. Hollande zaapelował także o niedopuszczanie do sytuacji, w której obie strony "miałyby być rozdzielone murami". - Trzeba umieć zarówno przezwyciężać przeszkody, jak i szukać rozwiązań - mówił.

Putin wyraził nadzieję na "pozytywne rezultaty" i postępy po rozmowach. Przyznał, że "problemy są złożone" i podziękował francuskiemu prezydentowi za "krótką roboczą wizytę".

d4h7qr2

Hollande oświadczył po rozmowie z Putinem, że rozejm na Ukrainie może zacząć obowiązywać w ciągu kilku najbliższych dni.

- Rozejm, który ma być ogłoszony jutro lub pojutrze, musi być całkowicie przestrzegany - powiedział Hollande w komentarzach przekazanych przez francuską telewizję. Wezwał obie strony do respektowania porozumień zawartych 5 września w Mińsku.

Dodał, że rolą Francji jest "poszukiwanie rozwiązań i niedopuszczenie do pogorszenia się problemów". - Chciałem dziś, wspólnie z prezydentem Putinem, przekazać przesłanie deeskalacji. Dziś to przesłanie jest możliwe - zaznaczył francuski prezydent.

Do krótkiego spotkania Hollande'a i Putina doszło niedługo po ogłoszeniu przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę, że nowe rozmowy pokojowe odbędą się 9 grudnia w Mińsku. Mają wziąć w nich udział przywódcy separatystów na wschodzie Ukrainy, a także przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE.

Hollande po raz ostatni spotkał się z rosyjskim prezydentem w Brisbane w listopadzie przy okazji szczytu G20. Zachodni przywódcy zagrozili wówczas nałożeniem kolejnych sankcji na Rosję, jeśli nie uczyni więcej, aby zakończyć ukraiński konflikt.

d4h7qr2

Podziel się opinią

Share
d4h7qr2
d4h7qr2
Więcej tematów