Hodowla herkulesów w poznańskim zoo
Poznańskie ZOO jest pierwszym ogrodem zoologicznym w Polsce, w którym zamieszkały największe żuki świata - herkulesy - poinformowała we wtorek Hanna Sitek z działu hodowlanego
poznańskiego ogrodu zoologicznego.
12.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Herkulesy żyją w północnej części Ameryki Południowej i na Antylach. Nasze osobniki pochodzą z jedynej hodowli podgatunku na Martynice, prowadzonej we francuskim Besancon - wyjaśniła Sitek.
Żuki, które zamieszkały w motylarni poznańskiego ZOO, należą do rohatyńców - chrząszczy wyposażonych we wspaniałe ozdoby na głowie. Ozdoby te z reguły są domeną samców. Dwa rozgałęzione rogi mogą mieć nawet 10 cm długości, zdarza się więc, że samce mierzą ok. 20 cm. Nasze herkulesy są nieco mniejsze i mierzą ok. 16 cm - powiedziała Sitek.
Żuki odżywiają się bananami i innymi słodkimi owocami. W postaci dorosłej samce żyją ok. 3-4 miesięcy, samice zaś ok. pół roku. Larwy żerują w ściółce zjadając m.in. suche liście i spróchniałe drewno.
Mamy nadzieję, że uda nam się rozmnożyć ten gatunek, który w naturze staje się coraz rzadszy. To dlatego podjęto próbę rozszerzenia hodowli herkulesów w Europie. Jako pierwsze zostały wybrane do tych prób ogrody zoologiczne w Londynie, Duesseldorfie i Poznaniu - poinformowała Hanna Sitek.
(mk) Zobacz także:
Encyklopedia WP