Trwa ładowanie...
d3y57h1
21-11-2006 19:00

Hitachi: "W ciągu 5 lat stworzymy interfejs dla... mózgu"


Hitachi zaprezentowało podpinany do skóry głowy "interfejs", który pozwala na sterowanie włącznikiem kolejki elektrycznej za pomocą myśli. Do 2011 firma planuje wprowadzenie gotowych produktów na rynek.

d3y57h1
d3y57h1

Kiedy użytkownik koncentruje się na zadaniu ( "myśli" o chęci zmiany pozycji przełącznika ), przez niektóre fragmenty mózgu przepływa większa ilość krwi. Czujniki umieszczone na głowie wykrywają wysoką koncentrację hemoglobiny i decydują, czy człowiek myśli o zadaniu, czy może "po prostu myśli".

Czujniki na głowie dziewczynki pozwalają na zmianę pozycji włącznika kolejki. Po prawej obrazy jej mózgu w trakcie różnych etapów eksperymentu (źródło: Hitachi Japan, DailyTech)
Źródło: Czujniki na głowie dziewczynki pozwalają na zmianę pozycji włącznika kolejki. Po prawej obrazy jej mózgu w trakcie różnych etapów eksperymentu (źródło: Hitachi Japan, DailyTech)

Technologia nie jest nowa ( patrz artykuł: "Ręka na tranzystorach, skaner obok mózgu - http://www.idg.pl/news/93782.html" ), ale jej twórcy mają nadzieję, że w ciągu pięciu lat będzie dostępna na rynku.

Naukowcy z Hitachi liczą na to, iż pomoże ona w normalnym funkcjonowaniu w świecie ludziom sparaliżowanym lub po ciężkich urazach kręgosłupa.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj