ŚwiatHiszpańska para królewska w Polsce

Hiszpańska para królewska w Polsce



Pary: królewska i prezydencka (PAP)
Od spotkania z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oficjalną trzydniową wizytę w Warszawie rozpoczęła w środę hiszpańska para królewska - królowa Zofia i król Juan Carlos. Towarzyszy im grupa hiszpańskich polityków i biznesmenów.

W Pałacu, pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych, odbyły się rozmowy hiszpańskiej delegacji ze stroną polską. Szef polskiej dyplomacji Władysław Bartoszewski zapowiadał, że będzie chciał uzyskać wyjaśnienie stanowiska Hiszpanii wobec okresów przejściowych w dostępie do unijnych rynków pracy dla obywateli krajów kandydujących do UE.

Hiszpania poparła postulat m.in. Polski, aby od razu po rozszerzeniu Unii obowiązywała swoboda podejmowania pracy w Unii dla osób z krajów, które uzyskały członkostwo. Nie zrobiła jednak tego bezinteresownie, lecz po to by zablokować negocjacje w sprawie swobodnego przepływu pracowników po rozszerzeniu UE i uzyskać od UE gwarancje, że ubogie regiony Hiszpanii nie stracą unijnych pieniędzy na rzecz nowych członków.

W środę król Juan Carlos spotkał się z prezydentem i premierem, a także z marszałkami Sejmu i Senatu oraz liderami ugrupowań politycznych. Odbyło się też spotkanie szefów dyplomacji obu państw. Rozmowy zdominowała problematyka europejska

W czwartek Juan Carlos i prezydent Aleksander Kwaśniewski otworzą Polsko-Hiszpańskie Forum Inwestycyjne. Celem Forum jest promowanie przedsiębiorstw hiszpańskich poprzez ożywienie współpracy z polskimi partnerami w dziedzinie przemysłu, technologii, finansów i handlu.

Zaplanowano też kilkugodzinny pobyt w Gdańsku a wieczorem wizytę w warszawskiej Zachęcie, gdzie przygotowano prezentację najnowszej sztuki hiszpańskiej.

W piątek, czyli w ostatnim dniu wizyty w Polsce, hiszpańska para królewska przekaże dyrektorowi Muzeum Oświęcimia tablicę upamiętniającą byłych hiszpańskich więźniów tego obozu zagłady. Spotka się także z młodzieżą z warszawskiego liceum imienia Cervantesa.

Juan Carlos z dynastii Burbonów urodził się w 1938 r. w Rzymie. Studiował w hiszpańskich akademiach wojskowych oraz na wydziałach prawa i gospodarki Uniwersytetu w Madrycie. W 1962 r. ożenił się z grecką księżniczką Zofią. W 1969 roku został wyznaczony - przez sprawującego władzę w Hiszpanii generała Francisco Franco - na jego następcę. Po śmierci dyktatora w 1975 roku został proklamowany królem.

W swym pierwszym posłaniu do narodu oświadczył, że zamierza przywrócić demokrację i być królem wszystkich Hiszpanów. Konstytucja, przyjęta w referendum w 1978 roku, zatwierdziła monarchię parlamentarną jako ustrój polityczny Hiszpanii i rolę króla jako najwyższego arbitra i moderatora działań najważniejszych instytucji państwowych.

Ogromny szacunek Hiszpanów król zyskał 23 lutego 1981 roku, gdy nie poparł wojskowego zamachu stanu i przyczynił się w ten sposób do konsolidacji ustroju demokratycznego.

Król nie wypowiada się publicznie na tematy polityczne, jednak szef rządu konsultuje z nim decyzje z dziedziny polityki wewnętrznej i zagranicznej. Juan Carlos jest zwolennikiem integracji europejskiej.

Według sondaży, monarchia jest instytucją bardzo cenioną , a 90% Hiszpanów dobrze ocenia działalność króla Juana Carlosa.

Juan Carlos był już w Polsce w 1989 r.; królowa Zofia była w naszym kraju dwukrotnie.(ck, an)

hiszpaniakrólowapolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)