Trwa ładowanie...

Hiszpanie nie zbadają katastrofy smoleńskiej. Prokuratura wybrała Brytyjczyków i Włochów

Prokuratura zrezygnowała ze współpracy z Laboratorium Kryminalistycznym Policji Naukowej Hiszpanii w Madrycie. Mimo że strona polska chwaliła hiszpańskie laboratorium, próbki do testów fizykochemicznych trafiły do trzech innych ośrodków badawczych.

Hiszpanie nie zbadają katastrofy smoleńskiej. Prokuratura wybrała Brytyjczyków i WłochówŹródło: PAP/EPA, fot: Sergiei Chirikov
d2ye9qu
d2ye9qu

Wydany przez prokuraturę w marcu 2017 roku komunikat jednoznacznie wskazywał, że materiały trafią do Hiszpanii.

- Prokuratura Krajowa w Warszawie informuje, że Laboratorium Kryminalistyczne Policji Naukowej Hiszpanii w Madrycie jest kolejną zagraniczną instytucją, do której prokuratorzy prowadzący śledztwo związane z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem zwrócili się z prośbą o wykonanie badań kryminalistycznych - napisano wówczas.
Madryckie laboratorium miało zbadać próbki pod kątem obecności pozostałości materiałów wybuchowych. Przedstawiciele prokuratury podkreślali wysoką fachowość ośrodka, twierdząc, że "jest kompetentnym, doświadczonym i uznanym na całym świecie laboratorium wykonującym tego rodzaju analizy kryminalistyczne".

Zobacz także: Głośne zatrzymanie Frasyniuka. "Dzikość państwa PiS się pokazała"

Onet.pl podaje, że hiszpańskie laboratorium zdementowało doniesienia o współpracy z Polską ws. katastrofy smoleńskiej. Jak twierdzi rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, "współpraca nie została podjęta w sensie procesowym", ale polegała na "konsultacjach eksperckich dotyczących oceny przydatności zgromadzonego materiału dowodowego do dalszych badań".

Ostatecznie próbki trafią do trzech ośrodków badawczych: Laboratorium Badań Materiałów Wybuchowych dla Celów Sądowych Ministerstwa Obrony Narodowej Wielkiej Brytanii, włoskiego Laboratorium Kryminalistycznego Korpusu Karabinierów oraz Instytutu Nauk Sądowych Irlandii Północnej. Prokuratura nie wyjaśniła motywów swojej decyzji.

Źródło: onet.pl

d2ye9qu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ye9qu
Więcej tematów