Trwa ładowanie...

Hiszpania zasłuchana w Chopinie

W Valldemossa na Majorce zainaugurowano festiwal Chopin 2010 - jedną z najważniejszych w Hiszpanii imprez muzycznych związanych z polskim kompozytorem.

Share
Hiszpania zasłuchana w Chopinie
Źródło: AFP
d12g62y

Tegoroczną 30. edycję festiwalu tradycyjnie organizowanego w sierpniu przez Stowarzyszenie Festiwali Chopinowskich w Valldemossa, otworzył uroczysty koncert Orkiestry Symfonicznej Wysp Balearów, pod batutą czołowego polskiego dyrygenta Antoniego Wita.

W programie znalazły się m.in. IV Symfonia d-moll Roberta Schumanna oraz II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu czeskiego pianisty Ivana Martina. Scenerią koncertu był plac przed klasztorem kartuzów w Valldemossa, w którym do dziś otacza się pamięcią pobyt polskiego kompozytora w latach 1838-39.

Koncerty festiwalowe w klasztorze w Valldemossa będą odbywać się w każdą niedzielę. Ostatni 29 sierpnia będzie wyjątkową okazją do wysłuchania Rafała Blechacza, zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2005.

d12g62y

Tegoroczny festiwal w Valldemossa jest także pierwszą okazją do obejrzenia "gegantes" przedstawiających postacie Fryderyka Chopina i George Sand.

"Gegantes" są nieodłącznym elementem katalońskiej tradycji narodowej. Prezentuje się je podczas największych świąt i uroczystości.

Blisko trzymetrowe figury Chopina i Sand wykonała katalońska artystka Esperanza Casas. Po sierpniowej prezentacji w Valldemossa zostaną one przewiezione do Barcelony, gdzie wezmą udział w tradycyjnych obchodach Merce - święta patronki miasta 23 i 24 września.

Jesienią parę katalońskich "gegantes" będą także mogli zobaczyć mieszkańcy Warszawy.

d12g62y

Podziel się opinią

Share
d12g62y
d12g62y
Więcej tematów