Świat"Hiszpania i Polska bliższe nowego, wpływowego sojuszu"

"Hiszpania i Polska bliższe nowego, wpływowego sojuszu"

Polska i Hiszpania przybliżyły się do utworzenia nowego, wpływowego sojuszu w Europie, ogłaszając w czwartek zgodę na otwarcie hiszpańskiego rynku pracy dla obywateli Polski i zapowiadając wspólny front w sferze kontrolowania imigracji - pisze "International Herald Tribune".

"IHT" zwraca uwagę, że Polska i Hiszpania zapowiedziały współpracę na rzecz opracowania wspólnej polityki UE dotyczącej kontrolowania napływu nielegalnych imigrantów do Hiszpanii z Afryki Północnej i do Polski z Ukrainy i Białorusi.

Hiszpania i Polska nie ukrywają - podkreśla "IHT" - że zależy im na stworzeniu "uprzywilejowanej relacji" w Unii Europejskiej. Wysiłki zmierzające w tym kierunku nabrały ostatnio wagi, oba kraje usiłują bowiem znaleźć dla siebie miejsce w zmieniającej się rzeczywistości politycznej UE - pisze dziennik.

Według przedstawicieli hiszpańskich władz, na których powołuje się "IHT", od wygrania wyborów przez Prawo i Sprawiedliwość Polska zabiega o sojusze z dala od wpływu Niemiec, którym nowy polski rząd nie ufa. "Jeśli chodzi o politykę unijną, Polskę bardzo interesuje wszystko, co ma związek z szukaniem partnerów innych niż Niemcy" - powiedział gazecie nie wymieniony z nazwiska doradca premiera Jose Luisa Rodrugueza Zapatero.

Przyjmujemy ofertę uprzywilejowanej relacji - powiedział wspomniany doradca. Polska będzie bardzo ważnym państwem w UE.

"IHT" zwraca jednak uwagę, że Polska jest także dla Hiszpanii źródłem niepokoju, władze hiszpańskie obawiają się bowiem, że Warszawa może konkurować z Madrytem o ograniczone fundusze unijne na kontrole granic państw zewnętrznych Unii.

Premier Zapatero poinformował w czwartek podczas międzyrządowych konsultacji polsko-hiszpańskich w Granadzie, że Hiszpania otworzy od 1 maja swój rynek pracy dla obywateli nowych państw UE, w tym Polski.

Podczas spotkania w Granadzie premierzy Polski i Hiszpanii rozmawiali też o współpracy europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwie energetycznym, w kontekście najbliższego szczytu UE 23-24 marca oraz polskiej propozycji traktatu energetycznego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)