Trwa ładowanie...
13-11-2015 00:16

Historyk zajmujący się zbrodnią katyńską laureatem nagrody Gajdara

W Moskwie ogłoszono nazwiska laureatów nagrody im. Jegora Gajdara za 2015 rok. Wśród laureatów jest historyk, szef sekcji polskiej w Memoriale - rosyjskiej organizacji pozarządowej dokumentującej zbrodnie stalinizmu Aleksandr Gurianow.

Historyk zajmujący się zbrodnią katyńską laureatem nagrody GajdaraŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d3y57h1
d3y57h1

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Młodego Widza w Moskwie. Nagrody przyznano w czterech kategoriach - za wybitne osiągnięcia w ekonomii, za wkład w rozwój nauk historycznych, za działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz kontaktów humanitarnych Rosji ze światem.

Historyk Aleksandr Gurianow został wyróżniony za pracę nad unikatową publikacją "Księga pamięci: Zabici w Katyniu" oraz "wkład w przywracanie jednostkowej pamięci oraz rehabilitację tysięcy niewinnie zamordowanych ludzi" - napisano w uzasadnieniu werdyktu na stronie internetowej Fundacji Gajdara.

Fundacja opublikowała też obszerny tekst Gurianowa, w którym omawia on walkę Memoriału o rehabilitację każdej z osobna spośród 22 tys. ofiar zbrodni katyńskiej.

Wśród nagrodzonych jest również dyrektor Instytutu Demografii w Wyższej Szkole Ekonomii w Moskwie profesor Anatolij Wiszniewski, obrończyni praw człowieka i założycielka niezależnego komitetu "Obywatelskie Współdziałanie" Swietłana Gannuszkina, a także były ambasador Republiki Federalnej Niemiec w ZSRR (1969-73) i w Federacji Rosyjskiej (1995-2002) Ernst-Joerg von Studnitz.

d3y57h1

Nagroda im. Jegora Gajdara, zmarłego w 2009 roku wybitnego ekonomisty i polityka, architekta reform wolnorynkowych w Rosji w latach 90., jest przyznawana od 2010 roku. Jej laureatami byli w poprzednich latach m.in. Leszek Balcerowicz, były prezydent Czech Vaclav Klaus oraz minister rozwoju gospodarczego w rządzie Gajdara i założyciel Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie Jewgienij Jasin.

Księga "Zabici w Katyniu" została wydana w Rosji we wrześniu przy współpracy z polskim Ośrodkiem Karta. W pracy - sfinansowanej z datków pieniężnych zebranych przez Memoriał wśród obywateli Rosji za pośrednictwem portalu internetowego Planeta.ru - znalazły się informacje o każdym z 4415 obywateli Polski więzionych w obozie w Kozielsku i rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku w Lesie Katyńskim. 2699 biogramów opatrzono zdjęciami zamordowanych.

Zobacz także: Stalinowskie katownie

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj