Historyczny start rakiety Falcon 9. NASA i SpaceX rozpoczynają misję kosmiczną
Falcon 9 ma już oficjalną zgodę na start. Rakieta stworzona przez SpaceX, firmę Elona Muska, wystartuje 27 maja. Będzie to początek pierwszej od dziewięciu lat załogowej misji NASA. To będzie jedno z najciekawszych wydarzeń związanych z odkrywaniem Kosmosu. Gdzie można je obejrzeć?
Misja kosmiczna NASA i SpaceX
Dwóch astronautów, Douglas Hurley i Robert Behnken, wyruszy w środę 27 maja 2020 w Kosmos na pokładzie statku kosmicznego Dragon, który - podobnie jak rakieta Falcon 9 - został zbudowany przez SpaceX. Misja testowa - Crew Dragon Demo Mission-2 (SpX-DM2) - będzie pierwszym załogowym lotem kosmicznym NASA od dziewięciu lat. 8 lipca 2011 roku zakończył się bowiem amerykański program załogowych lotów kosmicznych. Od tamtej pory NASA wysyłała swoich astronautów tylko za pośrednictwem rosyjskiego Sojuza. Teraz ma się to zmienić.
Wspólna misja NASA i SpaceX będzie eksperymentalna. Astronauci będą musieli przetestować różne rozwiązania, by w przyszłości wykluczyć ewentualne błędy. Między innymi mają za zadanie sprawdzić, czy w razie awarii automatycznego systemu dokowania, system ręczny będzie działał tak, jak powinien.
Zbudowana przez SpaceX rakieta Falcon 9 startuje 27 maja o 22:33 czasu polskiego
27 maja wystartuje Falcon 9. Rakieta umożliwi przedostanie się na orbitę astronautom zamkniętym w kapsule Crew Dragon.
Start rakiety Falcon 9. Gdzie obejrzeć?
Misję kosmiczną NASA będzie można oglądać na żywo w internecie. NASA zamierza ją transmitować praktycznie na każdym swoim portalu (m.in. na Twitterze, Facebooku, YouTube). O godzinie 18:15 zacznie się transmisja na YouTube. Astronauci cztery godziny przed startem Falcona 9 będą już obrani w specjalne kombinezony.
Jaki jest plan misji kosmicznej NASA i SpaceX?
- Środa, 27 maja (godz. 22:33) - start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon
- Czwartek, 28 maja (godz. 17:29) - dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
- Czwartek, 28 maja (godz. 19:55) - wejście astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej