Trwa ładowanie...
d33yt0a

"Historyczny przełom". Donald Trump: Izrael i ZEA nawiązują stosunki dyplomatyczne

Amerykański prezydent poinformował w czwartek o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. "Ten historyczny przełom przyniesie pokój na Bliskim Wschodzie" - podkreślono w oświadczeniu.
Share
Prezydent USA Donald Trump: Izrael nawiąże stosunki dyplomatyczne ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi
Prezydent USA Donald Trump: Izrael nawiąże stosunki dyplomatyczne ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi Źródło: PAP
d33yt0a

Na mocy porozumienia Izrael ma zawiesić swoje plany aneksji dużej części okupowanego Zachodniego Brzegu. Zgodnie z planem pokojowym wszyscy muzułmanie będą mogli odwiedzać meczet Al-Aksa i modlić się w nim, a inne święte miejsca w Jerozolimie pozostaną otwarte dla wyznawców wszystkich wyznań.

Delegacje Izraela i ZEA mają spotkać się w nadchodzących tygodniach, aby podpisać umowy bilateralne w zakresie inwestycji, turystyki, ruchu lotniczego oraz powołania ambasad. Z oświadczenia wynika też, że Emiraty Arabskie zamierzają otworzyć swoją placówkę dyplomatyczną w Jerozolimie.

Do tej pory Izrael nie utrzymywał stosunków dyplomatycznych z krajami Zatoki Perskiej, jednak - jak podkreśla BBC - wspólne obawy przed wpływem Iranu na region - doprowadziły do nieoficjalnych kontaktów między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

d33yt0a

Zobacz też: Bejrut. Potężna eksplozja w centrum miasta, dym widać z wielu kilometrów

Pełen uznania wobec nowej mapy geopolitycznej świata jest Ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w USA Yousef Al Otaiba. W oświadczeniu przekazał, że jest to "zwycięstwo dyplomacji i całego regionu". "To znaczący postęp w stosunkach arabsko-izraelskich, który obniża napięcia i tworzy nową energię do pozytywnych zmian"- dodał.

ZEA to dopiero pierwszy kraj Zatoki Perskiej i trzecie państwo arabskie, które ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Wcześniej Jerozolima podpisała porozumienie pokojowe z Egiptem w 1979 roku i Jordanią w 1994 roku. W odpowiedzi na zapowiedź prezydenta Trumpa, izrealski premier Bejamin Nethanjahu napisał na Twitterze po hebrajsku: "historyczny dzień".

d33yt0a

"To niezwykle istotne oświadczenie. Dzisiejsze historyczne porozumienie między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi jest wielkim zwycięstwem dyplomacji i pokoju" - pisze na Twitterze córka prezydenta USA Ivanka Trump. Jej mąż - Jured Kusher - jest architektem polityki bliskowschodniej 45. prezydenta USA. Rzadko kiedy zabiera głos publicznie, jednak w tym dniu zrobił wyjątek.

- Prezydent w mało tradycyjny sposób podchodzi do polityki zagranicznej. Pewne rzeczy robi na swój sposób, bo starych konfliktów nie da się rozwiązać w stary sposób. Ale przy tym kieruje się zdrowym rozsądkiem i próbuje jednoczyć ludzi. Dziś chcę przekazać mieszkańcom regionu - Żydom, Chrześcijanom, Muzułmanom, że jest wiele nadziei i potencjału w waszych krajach. Porozumienie korzystnie wpłynie nie tylko dla was, ale także i dla Stanów Zjednoczonych - mówił w Białym Domu Jared Kushner.

Przeczytaj też: "Historyczny kamień milowy" czy kolejne protesty? Donald Trump ujawnia pokojowy plan dla Bliskiego Wschodu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33yt0a

Podziel się opinią

Share
d33yt0a
d33yt0a
Więcej tematów