Świat"Historyczny moment Egiptu" - świat na niego odpowiada

"Historyczny moment Egiptu" - świat na niego odpowiada

Z całego świata płyną głosy poparcia dla narodu egipskiego. Przywódcy świata mówią o historycznym momencie, dniu radości i wielkiej chwili dla całego Bliskiego Wschodu.

"Historyczny moment Egiptu" - świat na niego odpowiada
Źródło zdjęć: © AFP | Patrick Baz

11.02.2011 | aktual.: 11.02.2011 21:07

Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała, że podziela radość mieszkańców Egiptu po ogłoszeniu rezygnacji przez prezydenta tego kraju Hosni Mubaraka. - To dzień wielkiej radości. Jesteśmy świadkami historycznej zmiany - oświadczyła. Z kolei szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że ma nadzieję, iż władze przywrócą w Egipcie stabilność. David Cameron powiedział, że nowy rząd w Egipcie będzie szansą do zjednoczenia narodu.

- Cieszę się razem z milionami ludzi na ulicach Egiptu. W ich oczach można ujrzeć, jaka siła tkwi w wolności - mówiła Merkel.

Jak dodała, życzy mieszkańcom Egiptu, by "na drodze do zmian mieli odwagę, jaką okazali w minionych dniach". - Życzę im przede wszystkim społeczeństwa bez korupcji, cenzury, aresztowań i tortur - powiedziała.

Merkel podkreśliła, że od demokratycznych i pokojowych zmian w Egipcie nie może być odwrotu. - Na końcu muszą nastąpić wolne wybory - zaznaczyła.

- Prezydent Mubarak wyświadczył dziś swojemu narodowi ostatnią przysługę. Oczekujemy od przyszłych rządów Egiptu, że będą kontynuować politykę w sprawie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, dotrzymają traktatów zawartych z Izraelem i zagwarantują bezpieczeństwo Izraela - oświadczyła Merkel.

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wyraził nadzieję, że decyzja prezydenta Mubaraka o rezygnacji będzie oznaczać nowy początek dla Egiptu. - Jesteśmy świadkami politycznego przełomu - powiedział Westerwelle, który wypowiadał się w Nowym Jorku, gdzie uczestniczy w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Cieszymy się, że droga w kierunku politycznego nowego początku dla Egiptu stoi otworem - oświadczył niemiecki minister, cytowany przez agencję dpa. Dodał, że rząd Niemiec jest gotowy do bliskiego partnerstwa z Egiptem, by wesprzeć demokratyczne zmiany w tym kraju.

Decydująca chwila dla Bliskiego Wschodu

Amerykański wiceprezydent Joe Biden nazwał"decydującą chwilą" dla Bliskiego Wschodu ustąpienie prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i podkreślił, że demokratyczna transformacja w Egipcie musi być nieodwracalna.

- Zachodząca transformacja musi być nieodwracalną zmianą i wynegocjowaną drogą ku demokracji"- powiedział Biden w college'u w Kentucky, gdy w Kairze poinformowano, że prezydent Egiptu Hosni Mubarak przekazał władzę radzie wojskowej.

Biden podkreślił, że to, co się dzieje w Egipcie, nie dotyczy tylko tego państwa, lecz całego Bliskiego Wschodu.

Rosja: to proces wewnątrz kraju

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wyraził nadzieję, że władze egipskie zdołają zapewnić normalne funkcjonowanie organów władzy państwowej, a także, iż opozycja przejawi gotowość do ustabilizowania sytuacji.

Minister powiedział dziennikarzom, że docierające z Egiptu informacje pozwalają mieć takie nadzieje.

- Traktujemy ostatnie wiadomości z Egiptu jak wynik tego procesu, który zachodzi wewnątrz kraju między głównymi siłami politycznymi - powiedział szef rosyjskiego MSZ.

- To świadczy o tym, że władze podchodzą do problemów odpowiedzialnie i chcą dążyć do osiągnięcia porozumienia narodowego - dodał minister Ławrow.

Wielka Brytania: nowe władze muszą wyciągnąć wnioski

Brytyjski premier David Cameron przestrzegł nowe władze Egiptu, że muszą wyciągnąć wnioski z protestów społecznych i już teraz zapoczątkować przebudowę autorytarnego systemu rządów na demokratyczny.

- Ci, którzy obecnie odpowiadają za Egipt, mają obowiązek refleksji nad żądaniami opinii publicznej i zrealizowania ich. W szczególności muszą dopilnować, by nowy system rządów był systemem cywilnym (niewojskowym) i demokratycznym - zaznaczył szef brytyjskiego rządu.

Obecną sytuację w Egipcie Cameron nazwał "wyjątkową okazją do wyłonienia rządu, który zjednoczy kraj". Podkreślił, że proces przemian demokratycznych musi rozpocząć się niezwłocznie. "Nowy rząd Egiptu musi ustanowić podstawowe elementy prawdziwie otwartego, wolnego i demokratycznego społeczeństwa" - dodał.

Zapewnił, że Brytyjczycy są przyjaciółmi Egiptu gotowymi dopomóc temu krajowi w miarę swych możliwości.

Odważna i konieczna decyzja

Francuski prezydent Nicolas Sarkozy decyzję Mubaraka jako "odważną i konieczną". Powitał z zadowoleniem "historyczne chwile", które przeżywa obecnie Egipt.

- Francja ma gorącą nadzieję, że nowe władze egipskie podejmą wszelkie środki prowadzące do ustanowienia instytucji demokratycznych, które narodzą się w wyniku wolnych i przejrzystych wyborów - podkreślił w komunikacie Sarkozy.

ONZ szanuje decyzję

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun nazwał wydarzenia w Egipcie "historyczną chwilą" i wezwał do przeprowadzenia w tym kraju "wolnych, uczciwych i wiarygodnych wyborów".

Ban Ki Mun oświadczył też, że "szanuje decyzję" Hosniego Mubaraka, który ustąpił z urzędu prezydenta. Wyraził przekonanie, że decyzja ta leży w interesie narodu egipskiego.

- Głos narodu egipskiego, a zwłaszcza jego młodzieży, został wysłuchany i do narodu należy teraz ukształtowanie przyszłości - powiedział sekretarz generalny ONZ. Wyraził uznanie dla Egipcjan za ich "pokojowy i odważny protest".

Głos ludu wysłuchany

- Dziś głos ludu egipskiego został wysłuchany. Odpowiedzialność polityczna wzięła górę, a decyzja podjęta przez prezydenta Mubaraka powinna ułatwić demokratyczne przemiany bez dalszej przemocy. Jestem przekonany, że jest to historyczny dzień - oświadczył przewodniczący PE Jerzy Buzek w komunikacie prasowym.

Wezwał wojsko, które przejęło teraz władzę w kraju, by odgrywało "konstruktywną rolę w procesie demokratyzacji". I dodał, że miarą przemian będzie spełnienie takich żądań jak zniesienie stanu wyjątkowego i położenie kresu zastraszaniu dziennikarzy, obrońców praw człowieka i dysydentów politycznych oraz powołanie nowego rządu z udziałem sił demokratycznych.

- To dopiero początek długiej drogi ku trwałym przemianom - podkreślił Buzek. - Jest to także długa droga w kierunku bardziej sprawiedliwego porządku gospodarczego i społecznego, w oparciu o zasady prawa - dodał.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)