Historyczny kontrakt MON. Wojsko Polskie kupiło 111 Borsuków
W siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej podpisano umowę na dostawę 111 bojowych wozów piechoty Borsuk dla Wojska Polskiego. Kontrakt, zawarty pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Polską Grupą Zbrojeniową i Hutą Stalowa Wola, opiewa na 6,5 mld zł. Dostawy mają rozpocząć się w tym roku i zakończyć w 2029 r.
Co musisz wiedzieć?
- Umowa została podpisana w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej 28 marca 2025 r.
- Kontrakt zawarto pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Polską Grupą Zbrojeniową i Hutą Stalowa Wola.
- Borsuki zastąpią przestarzałe BWP-1, używane od lat 60., i są pierwszymi pojazdami tego typu zaprojektowanymi i wyprodukowanymi w Polsce.
Minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślił, że Borsuk to pierwszy pojazd tego typu, który został w całości zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Wyraził nadzieję, że pojazd będzie dostępny w innych wersjach i sprzedawany sojusznikom. - Chcemy zamówić więcej Borsuków, 111 to jest dopiero początek - oświadczył minister.
Przeczytaj także: Polska zawiesza kontrakty zbrojeniowe? MON reaguje
Borsuki mają zastąpić przestarzałe BWP-1, które były używane w Wojsku Polskim od lat 60. Projekt Borsuka rozpoczął się w 2014 r., a pierwszy prototyp powstał w 2017 r. Umowa wykonawcza, podpisana w czwartek, pozwoli na rozpoczęcie produkcji, co było długo oczekiwane przez wojsko i przemysł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polskie wojsko stawia na nowe technologie. "Bez wątpienia zmieni oblicze"
Co wyróżnia bojowy wóz piechoty Borsuk na tle innych pojazdów?
BWP Borsuk, wyprodukowany przez Hutę Stalowa Wola, oparty jest na modułowej platformie gąsienicowej i wyposażony w zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30. Pojazd może przewozić sześciu żołnierzy i osiągać prędkość do 65 km/h na drogach utwardzonych. Ważnym elementem jest armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, umożliwiająca użycie pięciu typów amunicji.
Minister Kosiniak-Kamysz przypomniał, że proces pozyskiwania Borsuków rozpoczął ówczesny minister obrony Tomasz Siemoniak. Podpisana umowa ramowa na ponad tysiąc pojazdów i niemal 400 wozów specjalistycznych została zawarta w lutym 2023 r. przez Mariusza Błaszczaka.