"Historyczna decyzja". Pakt USA‑Japonia przeciwko Chinom zawarty
Stany Zjednoczone podpisały z Japonią sojusz, przewidujący między innymi umieszczenie sił szybkiego reagowania w południowej Japonii. To porozumienie to reakcja na zagrożenia ze strony Chin i Korei Północnej w regionie.
- Z zadowoleniem przyjęliśmy historyczną decyzję sojuszu, mającą na celu optymalizację naszej obecności wojskowej w Japonii - powiedział sekretarz obrony Lloyd Austin podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył też sekretarz stanu Antony Blinken i i przedstawiciele Japonii - minister obrony Japonii Yasukazu Hamada oraz japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi.
- Działania te wzmocnią odstraszanie w regionie i umożliwią nam skuteczniejszą obronę Japonii i jej mieszkańców - dodał powiedział Lloyd Austin. Jak podaje Reuters, we wspólnym oświadczeniu oba kraje zapewniły o jednolitej "wizji zmodernizowanego sojuszu, gotowego zwyciężyć w nowej erze strategicznej rywalizacji".
Zgodnie z deklaracją Japonii i USA, zmiany wynikające z podpisanego dokumentu dotyczyć będą między innymi stacjonowania wojsk amerykańskich na wyspie Okinawa. W południowej Japonii ma powstać coś w rodzaju sił szybkiego reagowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wideo niesie się po sieci. Gwiazdor hip-hopu zrobiłby karierę w NBA?
- Zastępujemy pułk artylerii doskonalszą formacją, o większych kompetencjach - zadeklarowali Amerykanie. Będzie to jednostka Marine Littoral Regiment, dysponująca między innymi pociskami przeciwokrętowymi.
"Historyczna decyzja". Pakt USA-Japonia przeciwko Chinom zawarty
Antony Blinken powiedział, że obie strony zgodziły się również rozszerzyć warunki swojego wspólnego traktatu obronnego. Współpraca będzie też dotyczyła przestrzeni kosmicznej.
Premier Japonii Fumio Kishida ma spotkać się w piątek w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem, aby omówić dalsze plany. Podpisana właśnie umowa i planowane rozmowy na najwyższym szczeblu to część obszernego planu Japonii. Kraj, wprowadzając nową strategię bezpieczeństwa w obliczu zagrożenia ze strony Chin, szuka sojuszników w małym świecie, także w Europie.
Tokio zamierza także znacznie zwiększyć wydatki na obronę. Budżet obronny ma wynosić dwa proc. PKB zamiast dotychczasowego jednego proc. Po raz pierwszy Japonia chce pozyskać broń ofensywną, taką jak pociski manewrujące, które mogą dosięgać potencjalnych celów w Chinach.