PolskaHistorycy mają listę ponad 900 Żydów z Jedwabnego

Historycy mają listę ponad 900 Żydów z Jedwabnego

Listę ponad 900 nazwisk osób narodowości żydowskiej, które przed wojną mieszkały w Jedwabnem i mogły zginąć w czasie pogromu w 1941 r., udało się sporządzić w archiwum w Łomży. Dane zostaną przekazane Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - poinformował we wtorek dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku, Marek Kietliński.

22.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Karty rejestrowe mieszkańców sporządził kierownik archiwum w Łomży, Leszek Kocoń. To efekt jego 10-letniej pracy. Ich bazą wyjściową były rejestry poborowych sporządzonych na potrzeby armii carskiej w latach 1908, 1910 i 1915.

Problem z Jedwabnem polega na tym, że nie zachowały się żadne akta metrykalne - mówił Kocoń. Tłumaczył, że te rejestry pozwoliły ustalić pewną liczbę rodzin, bowiem oddzielnie potraktowano w nich rodziny polskie i żydowskie. Są w nich dane ojców i matek oraz synów z danej rodziny. Rejestry poborowych były weryfikowane przez uwzględnianie innych dokumentów urzędowych sprzed 1941 roku.

Kocoń mówił, że sporządzony wykaz nazwisk ma charakter roboczy i będzie jeszcze weryfikowany poprzez ustalenie dwóch list: pierwszej z danymi osób, co do których jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że zginęły w Jedwabnem, i drugiej, na której znajdą się wszyscy przedwojenni mieszkańcy miasteczka lub ci, którzy mieli z nim związek.

Obaj historycy podkreślali, że zebrane dane nie mogą przesądzać liczby ofiar pogromu w Jedwabnem, ale dzięki nim część ofiar mordu nie pozostanie bezimienna. (kar)

żydzilistajedwabne
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)