Trwa ładowanie...

Hiroszima: 73 rocznica wybuchu bomby atomowej

W poniedziałek rano czasu lokalnego w Hiroszimie uczczono pamięć ofiar wybuchu bomby atomowej. 6 sierpnia 1945 r. Stany Zjednoczone dokonały ataku atomowego na Japonię.

Hiroszima: 73 rocznica wybuchu bomby atomowejŹródło: iStock.com
d4b5t1x
d4b5t1x

73 rocznica wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie

Apelem o świat bez broni jądrowej i minutą ciszy rozpoczęto obchody uczczenia pamięci ofiar wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie. W 73 rocznicę tragicznych wydarzeń, burmistrz miasta Kazumi Matsui ostrzegł przed ideą odstraszania nuklearnego, która według niego stanowi zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa. "Niektóre kraje otwarcie głoszą nacjonalizm i modernizują swoje arsenały nuklearne, ponownie rozbudzając napięcia, które osłabły wraz z końcem zimnej wojny" - powiedział Matsui.

Burmistrz Hiroszimy wyraził nadzieję na denuklearyzację Korei Północnej. Szansa na to pojawiła się po spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Matsui apelował także o stworzenia świata bez broni atomowej i zachęcał do większego zaangażowania się w ten proces Japonii.

„Little Boy” i jego skutki

Dokładnie 73 lata temu o godz. 8.15 czasu lokalnego na Hiroszimę spadła bomba atomowa nazwana „Little Boy”. Ataku dokonała amerykańska superforteca B-29. Wybuch był równoważny z detonacją 16 tysięcy ton (16 kiloton) trotylu, ponadto towarzyszyło mu zabójcze promieniowanie. Nad miastem zaczął formować się ogromny słup dymu w kształcie grzyba, który osiągnął wysokość kilkunastu kilometrów.

Liczba ofiar wybuchu i skutków promieniowania do dziś jest sporna. Japończycy szacują, że do końca października 1945 r. śmierć poniosło od 90 do 166 tys. mieszkańców, a połowa z nich zginęła 6 sierpnia. Spośród 76 tys. budynków w Hiroszimie, 70 tys. zostało zburzonych lub uszkodzonych, w tym 48 tys. zniszczono całkowicie.

d4b5t1x

Atak na Nagasaki

Jednak „Little Boy” nie doprowadził do kapitulacji Japonii. W związku z tym Stany Zjednoczone podjęły decyzję o zrzuceniu kolejnej bomby atomowej, tym razem na Nagasaki. Ataku dokonała superforteca „Bockscar”, 9 sierpnia 1945 r. Bilans ofiar w porównaniu z pierwszym nalotem okazał się mniejszy. W wyniku wybuchu i jego skutków do końca października 1945 r. zginęło od 39 do 80 tys. osób. Amerykańskie naloty w dużym stopniu przyczyniły się do ostatecznej kapitulacji Japonii podczas II wojny światowej.

Obecnie na świecie jest ok. 15 tys. głowic nuklearnych. Posiadają je: Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Izrael, Wielka Brytania, Francja, Indie, Pakistan i Korea Północna.

d4b5t1x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b5t1x
Więcej tematów