Trwa ładowanie...

Hillary Clinton: Iran jest na zakręcie

- Iran jest na zakręcie - powiedziała amerykańska Sekretarza Stanu Hillary Clinton, po konsultacjach z przedstawicielami krajów Zatoki, Perskiej podczas konferencji w Maroku.
Share
Hillary Clinton: Iran jest na zakręcie
Źródło: AFP
dc7ccgn

- Pełna akceptacja propozycji (MAEA) byłaby dobrą wskazówką, że Iran nie chce być izolowany i chce współpracować - powiedziała Clinton reporterom.

Szefowa dyplomacji USA jest Marrakeszu, gdzie odbywa się konferencja Forum dla Przyszłości, w której udział bierze sześć monarchii Zatoki Perskiej (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Bahrajn i Oman). Kraje te są sojusznikami USA w tym regionie, a zarazem ważnymi producentami ropy naftowej. W konferencji biorą również udział przedstawiciele Maroko, Egiptu i Jordanu.

Clinton podkreśliła, że ministrowie sześciu monarchii Zatoki Perskiej poczynili ważne postępy w rozmowach dotyczących sytuacji w Iranie. - Naciskamy na Iran by zaakceptował (w pełni) propozycje (dotyczące współpracy), które właściwie akceptuje już, co do zasady - dodała Clinton.

dc7ccgn

Pani Sekretarz Stanu podkreśla jednak, że propozycja współpracy, z jaką zwrócono się do Iranu w sprawie ograniczenia jego możliwości rozwoju potencjału nuklearnego, nie ulegnie zmianie i Iran musi ją całkowicie zaakceptować.

- Kraje Zatoki Perskiej przyglądają się uważnie rozwojowi sytuacji w Iranie, ponieważ to one pierwsze odczują efekty decyzji Teheranu - powiedział reporterom jeden z wysokiej rangi dyplomatów USA obecnych w Marrakeszu.

dc7ccgn

Podziel się opinią

Share
dc7ccgn
dc7ccgn
Więcej tematów