Hierarchowie Kościoła krytykują konstytucję UE
W czwartek Kościół katolicki obchodził
święto Bożego Ciała. Zgodnie z wielowiekową tradycją, ulicami
polskich miast, miasteczek i wsi przeszły wielotysięczne, barwne
procesje eucharystyczne.
Hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce w homiliach
skierowanych do rzesz wiernych krytycznie odnieśli się do autorów
projektu konstytucji Unii Europejskiej, którzy nie chcą do niej
wpisać imienia Boga, oraz przeciwko dążeniom do złagodzenia
przepisów regulujących dopuszczalność przerywania ciąży.
Głównej procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy usytuowanych na Trakcie Królewskim przewodniczyli: prymas Polski kardynał Józef Glemp, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk i biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź.
W homilii skierowanej do mieszkańców stolicy, prymas skrytykował autorów projektu konstytucji Unii Europejskiej, którzy nie chcą w niej odniesień do Boga.
"Bogu te wpisy nie są potrzebne, bo On może śmiać się z szamotania ludzi zarozumiałych, ale one potrzebne są ludziom, bo ci mają prawo widzieć w dokumentach pełną rzeczywistość, jaka obejmuje pokolenia. Jeżeli w naszej pieśni stwierdzamy: My chcemy Boga w książce, szkole
, to tym bardziej mamy prawo oczekiwać Jego imienia w dokumentach określających postawy człowieka, ku wzajemnej współpracy i pokojowemu rozwojowi, choćby to była preambuła do głównego dokumentu" - powiedział prymas.
Metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski uważa, że brak odniesień do Boga w projekcie unijnej konstytucji świadczy o tym, że ludzie boją się uzależnienia od Boga. Jego zdaniem, budowanie Europy bez fundamentów, czyli bez Boga, grozi katastrofą.
"Dziś ludzie, kreśląc wizje zjednoczonej Europy, nie chcą mieć w zapisie konstytucyjnym, w traktacie konstytucyjnym odniesienia do Boga. A czemu to przeszkadza? Bo nie chcą się uzależnić od Boga, a ludzkim systemom prawnym chcą nadawać tylko ludzkie odniesienia" - powiedział abp Gocłowski podczas czwartkowych uroczystości Bożego Ciała w Gdańsku.
Metropolita lubelski abp Józef Życiński zaprotestował w podczas uroczystości Bożego Ciała w Lublinie przeciwko dążeniom do złagodzenia przepisów regulujących dopuszczalność przerywania ciąży i wizycie statku-kliniki aborcyjnej "Aurora", który w piątek ma przybić do portu we Władysławowie.
"Gdy wiele polskich rodzin boryka się z podstawowymi trudnościami, wiele środowisk cierpi z powodu bezrobocia, tworzą się wyizolowane grupy żyjące w świecie własnych iluzji i sądzą, że dla Polaków najważniejszym zadaniem jest to, by można było prościej i łatwiej zabijać poczęte życie. Protestujemy kategorycznie przeciwko takiej postawie, która ubliża polskim kobietom i matkom" - powiedział abp Życiński.
Metropolita przemyski abp Józef Michalik poddał krytyce próby zmian w ustawie antyaborcyjnej, pytając, jak może odrodzić się naród, jeśli boi się Bożego prawa. "Prezydent mówi, że będzie przeciw aborcji, ale za antykoncepcją" - powiedział arcybiskup. Dodał jednocześnie, że ludzie muszą przeciwstawiać się wszelkim próbom, których celem jest "mordowanie niewinnych".
Abp Michalik skrytykował też projekt preambuły konstytucji Unii Europejskiej. "Uchwały, które nie szanują Boga, przekreślają prawo Boże, w sumieniu nie istnieją" - podkreślił.
Katolickie święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 r. przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.(iza)