Hierarchowie katoliccy i prawosławni na spotkaniu w Genewie
W Genewie doszło do spotkania wysokich rangą
przedstawicieli Kościoła katolickiego i rosyjskiego Kościoła
prawosławnego - poinformował w czwartek przedstawiciel
Wydziału ds. Kontaktów Zewnętrznych w rosyjskiej Cerkwi. Było to pierwsze spotkanie na tak wysokim szczeblu od
czasu, kiedy Cerkiew prawosławna w praktyce zawiesiła stosunki z
Watykanem. Stało się tak po decyzji papieża Jana Pawła II z 11
lutego 2002, ustanawiającej w Rosji cztery stałe diecezje
katolickie.
20.03.2003 12:09
Według Igora Wyżanowa, odpowiedzialnego w Cerkwi za stosunki z katolikami, w spotkaniu, które odbyło się w środę, wzięli udział: ze strony prawosławnych metropolita smoleński i kaliningradzki Kiriłł, zaś ze strony katolików przewodniczący papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kardynał Walter Kasper.
W wydanym w czwartek oświadczeniu rosyjskiej Cerkwi napisano, że spotkanie miało na celu "omówienie sytuacji w stosunkach między rosyjską Cerkwią prawosławną a Kościołem rzymskokatolickim".
"W trakcie szczerej rozmowy (hierarchowie) ustalili, że odbędą dalsze konsultacje w celu rozwiązania problemów istniejących między oboma Kościołami" - czytamy w lakonicznym dokumencie.
Stosunki między patriarchatem moskiewskim i Watykanem układały się źle już od dawna. Rosyjska cerkiew była przeciwna wizytom Jana Pawła II w krajach byłego ZSRR, a najostrzej protestowała przeciwko jego pielgrzymce na Ukrainę w czerwcu 2001 r. Oskarżała przy tym katolików o próby nawracania prawosławnych na wiarę katolicką.
Kościół katolicki odrzucał te oskarżenia, zaś jego przedstawiciele w nieoficjalnych rozmowach często zarzucali Cerkwi naciski na rosyjskie władze świeckie, by te metodami administracyjnymi utrudniały działalność katolikom.
Oskarżenia te dotyczyły m.in. takich spraw, jak utrudnienia w budowie kościołów, a w zeszłym roku także wydalenia z Rosji pięciu katolickich duchownych. (jask)