Hausner: Polska krytykuje sposób zwiększania konkurencyjności UE
Polska podziela krytyczną opinię o Strategii Lizbońskiej, która zakłada, że gospodarka Unii Europejskiej do 2010 roku osiągnie najwyższą konkurencyjność - poinformował wicepremier Jerzy Hausner sejmową Komisję ds. UE.
18.02.2005 | aktual.: 18.02.2005 17:49
Wicepremier podkreślił także, że Polska popiera koncepcję zmniejszenia liczby celów znajdujących się w strategii sformułowanej w 2000 roku.
Polska z zadowoleniem odnotowuje krytykę Strategii Lizbońskiej. Sprzyjamy zmniejszaniu liczby priorytetów - zaznaczył Hausner. Dodał, że Polska sprzyjać będzie założeniom zawartym w odnowionej wersji strategii.
Wicepremier Hausner skrytykował także UE za zbyt "sztywne regulacje", podkreślając równocześnie, że ważna jest poprawa jakości stanowionych przepisów.
Komisja Europejska na początku lutego 2005 roku zaproponowała pakiet zmian, które mają uzdrowić Strategię Lizbońską i przyczynić się do realizacji jej głównych założeń, czyli wzrostu zatrudnienia oraz konkurencyjności. Jednak część państw Unii obawia się, że zmiany umniejszają znacznie polityki społecznej.
Po proponowanych zmianach, najważniejszymi celami strategii jest liberalizacja rynków, tworzenie nowych miejsc pracy i promocja zatrudnienia oraz innowacyjność technologiczna. Dodatkowo ważnym założeniem jest to, że średni wzrost gospodarczy krajów UE do końca 2010 roku ma sięgnąć 3%.
Dyskusja o zmianie założeń strategii zakończy się najprawdopodobniej na szczycie UE w Brukseli 22-23 marca.