Hausner: na wielu polach jesteśmy w stanie porozumieć się
Ostatnie spotkanie w Białobrzegach w ramach Komisji Trójstronnej wykazało, że "na bardzo wielu znaczących polach" możliwe jest osiągnięcie porozumienia - uważa wicepremier Jerzy Hausner.
Rozpoczęte negocjacje w Komisji Trójstronnej (zasiadają w niej przedstawiciele rządu, pracodawców i związków zawodowych) na temat polityki społecznej powinny zakończyć się do września - powiedział Hausner w piątkowych Sygnałach Dnia.
Wyjaśnił, że na razie odbyła się pierwsza wstępna rozmowa, w której dokonano przeglądu wszystkich pól negocjacyjnych. "Ten przegląd pokazuje, że będziemy rozmawiali z jednej strony o podatkach, ale z drugiej o pomocy społecznej. Będziemy także mówić o kodeksie pracy, dyskutować o pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorstwom, o wynagrodzeniach" - poinformował.
Podkreślił, że przegląd ten "w odczuciu wszystkich organizacji reprezentowanych w Komisji Trójstronnej wypadł bardzo obiecująco. Okazuje się, że na bardzo wielu znaczących polach jesteśmy w stanie się porozumieć, chociaż są też pola, gdzie porozumienie wydaje się nam mało prawdopodobne". "Wyjechaliśmy z Białobrzegów po dwóch dniach bardzo intensywnej pracy z przekonaniem, że warto iść dalej" - dodał.
Jak powiedział, teraz już wiadomo, co konkretnie i przez jakie zespoły ma być wynegocjowane. "Co dwa tygodnie będziemy się spotykać w takim wyjazdowym trybie, a co tydzień, oprócz tego, analizować co się dzieje w poszczególnych zespołach. Ja jestem optymistą, ale poczekajmy..." - mówił.
Pytany o zmiany w systemie podatkowym, Hausner zapewnił, że w 2004 roku obciążenia podatkowe będą mniejsze niż w roku bieżącym. W przypadku CIT (podatku płaconego przez firmy, który ma się zmniejszyć z 27 do 19%) ogólna kwota obciążeń zmniejszy się ok. 4,5 mld zł. Natomiast jeśli idzie o podatek od dochodów osobistych PIT, w rezultacie podniesienia kwoty wolnej od opodatkowania - mniej więcej o 1,5 mld zł.
Na razie są to szacunki - podkreślił wicepremier, ale można przewidywać, że obciążenia podatkowe zmniejszą się w sumie o 5 do 6 miliardów złotych.