PolskaHarcerze od 10 lat zajmują się grobami legionistów na Wołyniu

Harcerze od 10 lat zajmują się grobami legionistów na Wołyniu

Kilkaset odbudowanych grobów legionistów Józefa Piłsudskiego, kilka odnalezionych polskich wojennych cmentarzy - to efekt 10 lat pracy polskich i ukraińskich harcerzy na Wołyniu. W sobotę mija dekada, odkąd harcerze przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odnajdują i opiekują się mogiłami legionistów, którzy polegli w 1916 roku na Wołyniu, walcząc z sowietami.

Andrzej Przewoźnik sekretarz Rady podkreśla, że po zakończeniu II wojny światowej mogiły polskich żołnierzy popadły w ruinę. Były niszczone z premedytacją w czasach Związku Radzieckiego, na większości z nich rośnie las, a krzyże i nagrobki zostały porozbijane.

Poszukiwania polskich cmentarzy są bardzo trudne, informacje o ich położeniu pochodzą z przedwojennych źródeł i relacji mieszkańców tamtych terenów. Mimo to cały czas trwają prace poszukiwawcze miejsc spoczynku legionistów.

Harcmistrz Jarosław Górecki - organizator wszystkich obozów na Wołyniu podkreśla, że największym wyzwaniem dla harcerzy jest zakończenie remontu największego i bardzo zniszczonego polskiego cmentarza w Kowlu, na którym znajduje się ponad 180 mogił.

Harcerze od 4 lat odnawiają groby, stawiają krzyże, opiekują się również wszelkimi miejscami pamięci, które pokazują szlak bojowy polskich legionistów.

Zdaniem Andrzeja Przewoźnika, praca harcerzy jest nieoceniona dla podtrzymywania pamięci o historii kresów, ma także wymiar edukacyjny.

W akcji sprzątania cmentarzy legionowych na Wołyniu biorą udział między innymi harcerze hufca Zgierz oraz junacy OHP z Lublina i Radzynia Podlaskiego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)