Harcerski apel przy pomniku Powstańców Warszawy
Znicze płonące wzdłuż ulic, wycięte z
kartonu czarne postacie powstańców wychodzących z kanałów w
warszawskim Śródmieściu i uroczysty apel przy pomniku Powstańców
Warszawy - tak harcerze uczcili 60. rocznicę kapitulacji
Powstania Warszawskiego.
02.10.2004 | aktual.: 02.10.2004 22:51
To był upadek miasta, ale nie był to upadek honoru i odwagi - przypominali Warszawiakom podczas apelu harcerze ze Stowarzyszenia Harcerskiego.
Powstanie upadło 2 października 1944 r. Był to największy niepodległościowy zryw Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia powstanie miało w założeniach trwać 2-3 dni, tymczasem zakończyło się dopiero po 63 dniach ciężkich walk. Dzięki podpisaniu wynegocjowanej przez dowódców kapitulacji, Niemcy traktowali powstańców jak żołnierzy i jako jeńców wojennych zamknęli w obozach jenieckich.
Przed pomnikiem do apelu stanęło ponad dwieście harcerek i harcerzy ze Stowarzyszenia. Oddali hołd poległym w walkach powstańcom. Straty powstańców wyniosły około 40 tys. zabitych i rannych; zginęło około 180 tys. cywilów. Ponad 15 tys. uczestników Powstania znalazło się w niewoli niemieckiej. Uroczystości zakończył harcerski krąg.
Kilkaset zniczy zapalonych przez harcerskie patrole po zmroku wyznaczało trasy kanałów kanalizacyjnych, którymi powstańcy przedzierali się podczas powstania. Płonęły na Bonifraterskiej, Miodowej, Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Szpitalnej, Mazowieckiej, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na Freta, Świętojańskiej i pod Zamkiem Królewskim.
Również przed tablicami upamiętniającymi walki w powstaniu rozpalili płomienie świec.
Przy włazach do kanałów harcerze poustawiali naturalnej wielkości czarne, powycinane z kartonu postacie powstańców oraz kartki z opisem powstańczej historii miasta. Znicze i postacie stworzyły w wieczornej Warszawie wyjątkową "trasę pamięci".
Przed wieczornym apelem na Placu Krasińskich, przy pomniku powstania ułożyli na ziemi z drewnianych klocków połączone litery PW - kilkanaście symboli Polski Walczącej. Wcześniej rozdawali przechodniom pamiątkowe naklejki z tym znakiem.
Stowarzyszenie Harcerskie powstało w 1996 r. Działa na terenie Warszawy, Warki i Pruszkowa. Skupia 600 harcerek, harcerzy i zuchów, działających w 2 hufcach - harcerek i harcerzy. Oba hufce noszą imię Powstania Warszawskiego.
W 1944 r. po upadku powstania i wypędzeniu z miasta jego mieszkańców Niemcy przystąpili do systematycznego burzenia stolicy. 17 stycznia 1945 r. do opustoszałej i wypalonej Warszawy wkroczyła Armia Czerwona.