Happening przeciw dyskryminacji transseksualistki
Wrocławska grupa Amnesty International (AI)
protestowała w centrum miasta przeciwko dyskryminowaniu
Kelly McAllister, amerykańskiej transseksualistki, podczas jej
pobytu w więzieniu hrabstwa Sacramento w Kalifornii.
Działacze AI zorganizowali happening przeciwko złemu traktowaniu McAllister oraz przeciwko wszelkim formom dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Wywieszono transparent z napisem "on + on, ona + ona = normalna rodzina"; na ustawionej na chodniku kanapie, za stołem, na którym stała lampka usiadły dwie dziewczyny, mające symbolizować typowe rodzinne zachowanie.
Zbierano podpisy pod petycją protestacyjną do szefa więzienia w Sacramento.
Amnesty International protestuje przeciwko wszelkim formom łamania praw człowieka - ze względu na narodowość, kolor skóry, wykształcenie, religię, także ze względu na orientację seksualną. Mamy do czynienia z takim przypadkiem w USA. To jest przykład, ale pokazuje on, że mamy do czynienia z szerszym problemem. W Ameryce bardzo łatwo osoba odmienna seksualnie może narazić się policji, zostać uwięziona, być prześladowana - powiedział Tomasz Fiedorek z AI.
Kelly McAllister została aresztowana w 2002 r., gdy siedziała w swoim samochodzie. Była bita, skuta, wleczona po ulicy i wrzucona do radiowozu. Została oskarżona o napaść na policjantów, po czym zabrano ją do więzienia. Zwolniono ją, jednak po kilku tygodniach sytuacja się powtórzyła. Podczas drugiego pobytu za kratkami przebywała w celi z więźniem, który ją zgwałcił.
Happening AI towarzyszy rozpoczynającemu się we Wrocławiu w piątek III Festiwalowi "Lesbijki, Geje i Przyjaciele".
"Organizując festiwal chcemy pokazać samym sobie i Europie, że Wrocław naprawdę jest gotowy otworzyć się na inność i występuje przeciwko wszelkim formom dyskryminacji. W programie festiwalu są m.in. wykłady, wystawy, projekcje filmów, koncerty, spotkania z działaczami i działaczkami różnych organizacji oraz wielkie dragking i dragqueen party w klubie H2O" - napisali organizatorzy festiwalu.
Festiwal odbywa się przy współpracy Koła Naukowego Gender Studies "Nic Tak Samo", Amnesty International Wrocław, Kampanii Przeciw Homofobii, Mutvilla, Studenckiego Koła Naukowego Kulturoznawców.