Trwa ładowanie...
hamburg

Hamburg deportuje bezdomnych. Wśród nich wielu Polaków

Władze Hamburga zaostrzyły kontrolę bezdomnych z innych krajów UE, w tym z Polski. Obcokrajowcy żyjący na ulicy są pozbawiani prawa pobytu i wzywani do opuszczenia kraju, a nawet wydalani z Niemiec.

Share
Hamburg deportuje bezdomnych. Wśród nich wielu Polaków
Źródło: Picture Alliance, Fot: H. Basemann/Deutsche Welle
dle6jkj

Jak podał w czwartek "Die Welt", hamburski urząd do spraw cudzoziemców wezwał w zeszłym roku ponad 300 obywateli UE do opuszczenia Niemiec.

W 312 przypadkach urząd uznał, że osoby utraciły prawo do swobodnego przemieszczania się, a tym samym prawo przebywania w Niemczech, ponieważ nie pracują, nie kształcą się i nie poszukują pracy. Większość tych osób to bezdomni, głównie z Polski i Rumunii.

dle6jkj

77 osób utraciło prawo pobytu ze względu na skazanie prawomocnym wyrokiem na karę więzienia. 21 osób zostało deportowanych z Hamburga do krajów pochodzenia. Wśród nich było siedmiu bezdomnych.

Hamburskie władze od marca 2017 roku nasiliły kontrole osób bezdomnych. Przepisy stanowią, że osoby mieszkające na ulicy dłużej niż trzy miesiące mogą podlegać kontroli i ewentualnym sankcjom.

Zobacz także: Od czterech lat mieszkają w szałasie nad Wisłą

Dane pochodzą z odpowiedzi władz Hamburga na interpelację klubu parlamentarnego Lewicy. Hamburg jest miastem na prawach landu, czyli kraju związkowego. W październiku w jednym z hamburskich parków zamarzła 43-letnia Polka. Jej dramat szeroko opisywały niemieckie gazety.

dle6jkj

Jacek Lepiarz Deutsche Welle

dle6jkj

Podziel się opinią

Share
dle6jkj
dle6jkj
Więcej tematów