Trwa ładowanie...
d3uhskp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Haiti. Zamieszki przed drugą turą wyborów

• W stolicy Haiti Port-au-Prince i kilku miastach doszło do gwałtownych zamieszek
• Podpalano samochody i atakowano lokale komisji wyborczych
• Na zapowiedziano 24 stycznia drugą turą wyborów parlamentarnych i prezydenckich
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Haiti. Zamieszki przed drugą turą wyborów
(PAP/EPA, Fot: Bahare Khodabande)
d3uhskp

Uczestnicy demonstracji oskarżali władze o fałszowanie wyników głosowania. Domagali się m. in. zorganizowania nowych wyborów i natychmiastowego ustąpienia prezydenta kraju Michela Martelly'ego.

W Port-au-Prince ok. 2 tys. demonstrantów wznosiło barykady z opon, które następnie podpalano. Obrzucano też kamieniami przejeżdżające samochody, kilka zaparkowanych pojazdów, w tym ciężarówkę, podpalono. Drogi do dzielnicy slumsów - Bel Air zostały zablokowane.

Policja do rozpraszania demonstrantów użyła gazu łzawiącego, jednak udało się jej opanować sytuację dopiero po kilku godzinach.

d3uhskp

Obserwatorzy podkreślają, że niestabilną sytuację polityczną na Haiti, jednym z najbiedniejszych krajów na Półkuli Zachodniej, wykorzystują zarówno krajowi politycy jak i siły zewnętrzne. Młodzież z dzielnic nędzy, takich jak Bel Air, pozbawiona wszelkich perspektyw i szans na stałe zatrudnienie, łatwo daje się werbować do udziału w ulicznych zamieszkach.

Zamieszki potępiła Organizacja Państw Amerykańskich (OAS) i wezwała do zachowania spokoju.

Kampania przed drugą rundą wyborów prezydenckich rozpoczęła się na początku stycznia, jednak prowadzi ją tylko popierany przez rząd kandydat Jovenel Moise. Kandydat opozycji Jude Celestin bojkotuje głosowanie i zapowiedział, że jego partia nie wyśle żadnych obserwatorów do lokali

- Stoimy w obliczu selekcji, a nie elekcji - powiedział Celestin agencji Associated Press.

d3uhskp

Wybory popierają jednak USA, ONZ i OAS. Mogą one bowiem umożliwić przekazanie władzy nowemu prezydentowi przed 7 lutego, czyli przed upływem konstytucyjnego terminu.

Pierwsza tura wyborów na Haiti odbyła się 25 października ub. r.

Zobacz także: Demonstracje na Haiti

d3uhskp

Podziel się opinią

Share

d3uhskp

d3uhskp
Więcej tematów