Gwiazdy Internetu zniosły jajo
Pierwsze jajo pojawiło się w gnieździe słynnych "internetowych" bocianów z Przygodzic (woj. wielkopolska). Internauci zauważyli je przed północą 5 kwietnia - poinformował Paweł T. Dolata koordynator projektu.
Już od sześciu lat, dzięki kamerze, internauci i ornitolodzy obserwują przygodzickie boćki na stronie www.bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat otrzymują od nich imiona.
Właścicielem Gniazda jest samiec "Agresor". - Kolejne jaja powinny się pojawiać co około 44-50 godzin, najbardziej prawdopodobne są odstępy 46-48 godzin - powiedział Dolata.
Bocianie jaja ważą po ok. 70-80 gramów. W Przygodzicach latach 2006-2010 z 25 jaj wykluły się 23 pisklęta (5, 3, 5, 5 i 5); a lotność osiągnęło 12 młodych bocianów: trzy w roku 2006 (nazwane przez internautów w drodze konkursu: "Przydzio", "Dodzio" i "Adzia"), dwa w 2007 ("Kajtek" i "Kaśka"), cztery w 2008 ("Antek", "Dolina", "Tosia" i "Wojtek") i trzy w 2009 ("Antek", "Barycz" i "Zosia"). W roku 2010 cała piątka małych piskląt zginęła w połowie maja na skutek ulewnych deszczy i niskich temperatur.
Od 2006 do 2010 r. transmisje z gniazda w Przygodzicach obejrzało szacunkowo od 2 do 5 milionów internautów z 200 krajów i regionów świata. Wśród oglądających byli internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Aruby, Belize, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamie, Australii.
Według Dolaty, inicjatywa telewizji ruchomej (mobilnej) realizowana poprzez internetową transmisję z gniazda w Przygodzicach wpisuje się w stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie promocji takiego przekazu.
Specjalnym patronatem akcje objęła komisarz Parlamentu Europejskiego ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów Vivian Reding oraz prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej - Anna Streżyńska.
Podglądanie bocianów odbywa się w ramach realizowanego od sześciu lat programu edukacyjno-badawczego "Blisko bocianów". Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca magisterska o biologii lęgowej bocianów, na podstawie nagrań z kamery w Przygodzicach.
Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy", będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej "Natura 2000".
Kamerę zamontowano na bardzo cienkim wysięgniku. - Jej oko zagląda niemal do wnętrza gniazda, ale urządzenie nie przeszkadza ptakom - jest nieruchome i odchylone na bok - zapewnia Dolata.