Gwałtowne burze nad Polską. Żywioł szaleje też w Skandynawii

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej biją na alarm. Eksperci wskazują, że w nocy z niedzieli na poniedziałek na północnym wschodzie wystąpią gwałtowne burze. Opadów możemy spodziewać się też na północnym zachodzie.

 Gwałtowne burze nad Polską. Żywioł nadchodzi też w Skandynawii
Gwałtowne burze nad Polską. Żywioł nadchodzi też w Skandynawii
Źródło zdjęć: © Pexels.com, Twitter
oprac. KAR

06.08.2023 | aktual.: 06.08.2023 22:13

W nocy zachmurzenie będzie duże i całkowite z opadami deszczu na północnym zachodzie i burzami głównie na północnym wschodzie. Synoptycy wskazują, że początkowo burze będą gwałtowne.

Podczas burz opady deszczu będą umiarkowane i silne. Prognozowana suma opadów to na północy kraju 50 litrów wody na metr kwadratowy. Lokalnie burze mogą mieć charakter nawałnic.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Temperatura minimalna od 12 stopni Celsjusza na zachodzie. Na przeważającym obszarze ok. 13 - 15. Najcieplej będzie na Suwalszczyźnie - do 17 stopni Celsjusza.

Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, miejscami porywisty zachodni i północno-zachodni. W burzach porywy wiatru osiągną prędkość do 90 kilometrów na godzinę.

Pogoda na poniedziałek

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, na południu kraju słabe burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 16 do 20 stopni Celsjusza.

Wiatr umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu silny i bardzo silny, do 60 km/h, na zachodzie wybrzeża w porywach do 100 km/h, na wschodzie do 80 km/h, z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Rekordowe deszcze w Skandynawii

Intensywne opady deszczu wystąpią nie tylko w Polsce. Synoptycy zapowiadają rekordowe deszcze w Skandynawii.

"Zarówno Norwegia, jak i Szwecja wydały najwyższe, czerwone ostrzeżenia przed ekstremalnie ulewnymi deszczami (80-100 mm/24h) i wysokim zrzutem wody. Meteorolodzy w Norwegii nazwali burzę 'Hans'" - poinformował na Twitterze Mika Rantanen, ekspert z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego.

Czytaj także:

Źródło: PAP/Twitter

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)