Trwa ładowanie...
d1vu9xf

Guy Verhofstadt zamieszany w aferę Paradise Papers?

Lider grupy liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt był w zarządzie firmy, która jest wymieniana w kontekście afery Paradise Papers.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Guy Verhofstadt
Guy Verhofstadt (Agencja Gazeta, Fot: Mateusz Skwarczek)
d1vu9xf

W Paradise Papers jest wymieniona firma Exmar Offshore, należąca dla Exmar Group, która miała unikać płacenia podatków dzięki inwestycjom na Bermudach. Exmar Offshore powstała w 1997 r., dostarcza usługi energetyczne, a Exmar Group zajmuje się transportem morskim.

Zobacz też: Debata o Polsce w PE. Verhofstadt atakuje, europosłowie PiS wychodzą

Przewodniczący grupy ALDE (Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy) w Parlamencie Europejskim), były premier Belgii – w latach 2010-2016 - otrzymywał co roku wynagrodzenie wysokości 60 tys. euro. W zarządzie firmy zasiadał również Howard Gutman, były ambasador USA w Belgii, nominowany przez Baracka Obamę.

d1vu9xf

Nicolas Saverys, dyrektor zarządzający Exmar Group, opisał Exmar Offshore jako grupę firm z branży inżynieryjnej, z siedzibą w Houston. Zdaniem Saverysa filia z Bermudów ogranicza swoją działalność do minimum i jest "spółką uśpioną”.

Informację ujawniła we wtorek skrajnie lewicowa Partia Pracujących Belgii. Zdaniem rzecznika Verhofstadta, Brama Delena, są to fałszywe informacje, a firma Exmar Offshore nie unikała płacenia podatków. Delen przyznał, że Verhofstad opuścił zarząd firmy ponad rok temu.

Aferę Paradise Papers ujawniono na początku listopada: z kancelarii Appleby na Bermudach i kilkunastu mniejszych wyciekło 13,4 mln plików, które ujawniają nadużycia podatkowe na najwyższych szczeblach. Obciążają one między innymi brytyjską królową i dokumentują transakcje offshore członków gabinetu Trumpa z rosyjskim biznesem.

Przeczytaj też: Mocne słowa o Polsce w Parlamencie Europejskim. Europosłowie PiS wyszli z sali

d1vu9xf

Podziel się opinią

Share
d1vu9xf
d1vu9xf
Więcej tematów