Trwa ładowanie...
09-06-2015 06:01

Gujana protestuje przeciwko roszczeniom Wenezueli do jej akwenów morskich

W opublikowanym oświadczeniu ministerstwo spraw zagranicznych Gujany oskarżyło sąsiadującą z tym krajem Wenezuelę, że jej niedawny dekret o rozszerzeniu własnej morskiej strefy ekonomicznej stwarza "zagrożenie dla regionalnego pokoju i bezpieczeństwa".

Gujana protestuje przeciwko roszczeniom Wenezueli do jej akwenów morskichŹródło: PAP/EPA, fot: MIRAFLORES PRESS
d3n5obl

Dekret rozciągający władztwo Wenezueli na dalsze akweny Oceanu Atlantyckiego stanowi "jawne naruszenie prawa międzynarodowego i jest sprzeczny z zasadą, że wszystkie państwa powinny szanować suwerenność i integralność terytorialną innych państw" - głosi oświadczenie. Zapowiada jednocześnie, że jakakolwiek próba wyegzekwowania przez Wenezuelę jej roszczeń napotka na "zdecydowany opór" i zostanie skierowana pod osąd wspólnoty międzynarodowej.

W ubiegłym miesiącu wenezuelski rząd prezydenta Nicolasa Maduro zadeklarował rozszerzenie "integralnej strefy morskiej" na akweny uważane przez Gujanę za własne. Stosowny dekret ogłoszono w tydzień po tym, gdy koncern Exxon Mobil poinformował o odkryciu ropy około 200 kilometrów od wybrzeża Gujany, gdzie prowadzi prace poszukiwawcze na mocy porozumienia z jej władzami. Miejsce udanego odwiertu objęte jest najnowszymi wenezuelskimi roszczeniami. Koncern stara się obecnie ustalić, czy chodzi tu o złoże nadające się do opłacalnej eksploatacji.

Zobacz także: Samolot z kokainą runął do morza

d3n5obl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n5obl
Więcej tematów