Największy błąd grzybiarza. Policja wydała specjalną instrukcję

Sezon grzybowy rozpoczął się na dobre, co nie umknęło uwadze polskiej policji. Zdarza się, że grzybiarze pochłonięci zbieraniem, gubią się w lesie i na miejsce wzywana jest policja. Mundurowi postanowili pomóc, publikując zawczasu instrukcje, które zebrano w "ABC grzybiarza".

Policja z instrukcją dla grzybiarzy
Policja z instrukcją dla grzybiarzy
Źródło zdjęć: © PAP, Policja Dolnośląska
oprac. ALW

Wielu grzybiarzy w tym sezonie wraca z lasów z obfitymi zbiorami. Jednak oprócz wspaniałych okazów przyniesionych do domu i radości z przebywania w lesie, każda wyprawa wiąże się m.in. z potencjalnym zagrożeniem zgubieniem na jego terenie.

Niejednemu miłośnikowi grzybobrań zdarzyło się, będąc pochłoniętym zbieraniem, stracić chwilowo z oczu drogę powrotną. A co zrobić w momencie, gdy stracimy orientację i nie wiemy, jak wyjść z lasu, przemieścić się do umówionego miejsca czy odnaleźć samochód?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapytaliśmy o potrzebę noszenia odblasków. Po teście wiele osób zmieniło zdanie

Policja przypomina, że okres zbiorów grzybów to moment, w którym funkcjonariusze otrzymują najwięcej zgłoszeń dotyczących zaginięcia w lasach. Nierzadko w działania poszukiwawcze, trwające często nawet dłużej niż jedną dobę, zaangażowanych jest wielu mundurowych.

Policja z instrukcją dla grzybiarzy. Tego nie powinniśmy robić

Policjanci podkreślają, że ważne jest, aby nie tylko zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, ale także zapisać tzw. "pinezkę" oznaczającą miejsce początkowe wyprawy. Dzięki temu, będąc kierowanym nawigacją GPS, łatwiej wrócić w to samo miejsce.

Warto zabrać też ze sobą jedzenie, ciepłe napoje oraz odzież odpowiednią do temperatury i warunków pogodowych. Do lasu nie powinniśmy wychodzić samemu, jeśli go nie znamy lub mamy słabą orientację w terenie, należy też dopilnować, aby dzieci oraz osoby starsze same nie wyruszały na grzybobranie. Dobrym nawykiem jest też poinformowanie rodziny o planowanej godzinie powrotu i miejscu docelowym wycieczki. Nie powinniśmy decydować się na wyjścia po zmroku.

Oprócz tego powinniśmy zawsze starać się poruszać w określonym, tym samym kierunku oraz kontrolować i zapamiętywać punkty odniesienia. Wybierając się samochodem na grzyby, należy zostawić pojazd w miejscach wyznaczonych, aby nie zagrażał bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu.

Jeśli się zgubimy, powinniśmy starać się dotrzeć do najbliższej drogi, a jeśli próba wyjścia z lasu nie przyniesie rezultatu lub ktoś z naszych bliskich nie będzie potrafił odnaleźć drogi wyjścia, natychmiast należy poinformować policję. "Czas jest bardzo ważny, ponieważ po zmroku trudniej prowadzić działania poszukiwawcze, a w nocy temperatura spada i bardzo łatwo o wychłodzenie" - przypominają funkcjonariusze z KWP we Wrocławiu.

Czytaj też:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
grzybylaspolicja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (31)